Kentsel dönüşümü bekleyerek ünlülere dans ayakkabısı yapıyor

Kentsel dönüşümü bekleyerek ünlülere dans ayakkabısı yapıyor
Kentsel dönüşümü bekleyerek ünlülere dans ayakkabısı yapıyor

Ünlü usta Necmi Güneş in atölyesinde afişler ve gazete kupürleri var. Güneş, ayakkabıları 80-120 TL arasında değişen fiyatlarla satıyor. Dans etmek isteyen önce Necmi Usta yı buluyor.

İSTANBUL - Aşkın Nur Yengi, Yonca Evcimik, Gizem Özdilli gibi ünlülerin tercih ettiği isim, Tarlabaşı’nda yıkılma tehlikesiyle karşılaştığı apartmanında sabırla dans ayakkabısı üretmeye devam ediyor. 1995’ten beri 5 binden fazla ayakkabı üreten Necmi Güneş, bugün artık dans meraklılarının vazgeçilmezi. Aralarında Arjantin, Yunanistan , Fransa gibi 20 ülkenin olduğu bir listeye düzenli olarak ayakkabı gönderen Güneş’in başarısının sırrı ise ilgi görmeyen bir alana yönelmesinde.

Usta meşhurmuş
Tarlabaşı’nda eski bir sokağın içinde, 30 yıllık bir apartmanın dar merdivenlerinden çıkarken ‘Yukarıda Meşhur Necmi Usta var’ deniliyor. Eski apartmandaki kata çıkıldığında dört bir yanda parlayan dans ayakkabıları, duvarlardaki afişler, gazete kupürleri Necmi Usta’nın varlığını kanıtlıyor. 

‘Necmi by front’
Yoğun bir üretimin izlerini taşıyan atölyesinde bugün tescilli markası ‘Necmi by front’ ile üretim yapan Necmi Güneş hikâyesini şöyle anlatıyor:
“1995’ten beri bu işi yapıyorum. Ben başladığımda Türkiye ’nin hiçbir yerinde dans ayakkabısı yoktu. İstanbul’da toplasan beş çift bulunamıyordu. İnsanlar bileklerini sakatlamak pahasına normal ayakkabılarla dans etmeye çalışıyorlardı. Bir gün bir arkadaşım ‘Kızım için bu ayakkabıları yapar mısın’ deyince kabul ettim, sonrası ise çığ gibi geldi. Bir boşluk olduğunu anladım ve o günden beri dans ayakkabıları konusunda uzmanlaştım.”

Haftada 100 ayakkabı
Birçok dans kulübü de Güneş’in düzenli müşterileri arasında. Haftada 100 çift üretim yapan Güneş, ürünlerini iç piyasaya 80 TL ile 120 TL arasında veriyor.
Güneş’in son zamanlardaki sıkıntısı ise atölyesinin içinde olduğu binanın kentsel dönüşüm kapsamına alınması. Necmi Güneş “Ben istesem buradan çoktan giderdim ama bu tarihi dokuyu bırakıp başka bir yere gidemem. Müşterim de bu dokuya alıştı. Yine de devletin kestiği parmak acımaz, illa çık denilirse gidip yine Beyoğlu’nda başka bir yer bulacağım” diyor. (Radikal)