Kentsel dönüşümün simsarları oluştu

Kentsel dönüşümün simsarları oluştu
Kentsel dönüşümün simsarları oluştu
İNTES Başkanı Şükrü Koçoğlu inşaatla hiç ilgisi olmayanların kentsel dönüşüm işine girdiğini belirterek "Simsarlık burada başlıyor. Biz yapımcıyız" dedi.
Haber: HACER BOYACIOĞLU / Arşivi

Hükümetin iddialı projesi ‘kentsel dönüşüm’ için müteahhitler ‘simsar’ uyarısı yaptı. İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası Başkanı (İNTES) Şükrü Koçoğlu, “Bizim işimiz 500 kişiyi toplamak değil, bina yapmak. 500 kişiyi değnekçi toplar. Bu yüzden biz yapalım ama organizasyonu devlet yapsın” dedi. Hiç inşaatla ilgisi olmayan kişilerin de kentsel dönüşüm işine girmeye başladığını ifade eden Koçoğlu, “Zaten simsarlık burada başlıyor. Bizler yapımcıyız. Ancak bu organizasyonu belediyeler yapsın. Ben giderim, en iyisini yapmaya çalışırım” dedi.
Koçoğlu, Türkiye ’nin büyük inşaat firmalarının yer aldığı İNTES’in üye firmalarının, şu anda kentsel dönüşümde yer almadığına da dikkat çekti.
Konut fiyatları düşer
Gazetecilere 2012 yılını değerlendiren İNTES Başkanı Koçoğlu, gelecek dönemde satışların azalması nedeniyle konut fiyatlarının düşeceğini söyledi. Müteahhitlik sektörünün gözden geçirilmesi talebinde bulunan Koçoğlu, “Hiçbir sektör yok ki gaipten bir ses ‘Buyurun, buyurun, buyurun’ diyor. Böyle bir sektör yok” diye konuştu. Şu anda yaşanan en büyük sıkıntılardan birinin çok düşük teklifler olduğunu belirten Koçoğlu, “Mevzuata göre en düşük teklif sorgulanmalı. Ama mesela TOKİ yaklaşık maliyeti çok düşük belirlediği için gelen teklifler de çok düşük kalmıyor” dedi. “Çok düşük teklifle yapılan işlerde risk var mıdır” sorusuna da Koçoğlu, “Risklidir tabii, ama illa felaket olmasını beklemek mi gerekir” yanıtını verdi.
Denetleyici kurum olsun
Müteahhitlerin kolaylıkla halktan para toplayabildiğini de ifade eden İNTES Başkanı Şükrü Koçoğlu, “Finans kurumu veya banka olarak halktan para toplayacağınız zaman denetim yapılıyor. Ama inşaatta cebindeki parayla adam reklam veriyor, konut yapacağım diye halktan para topluyor. Hiç denetim yok. Ben buna isyan ediyorum” dedi. Ekonomi canlansın diye her dönem bu durumun göz ardı edildiğini ifade eden Koçoğlu, “Mesela bir üst kurum olabilir ve bu tür durumları denetleyebilir. Benim önerim bu” diye konuştu.
Gelecek yıl İNTES başkanlığını bırakacağını kaydeden Şükrü Koçoğlu, bu durumun nedeni olarak da kendi işleriyle ilgilenememesini gösterdi. Koçoğlu, “Bu yıl girdiğim 236 ihalenin tümünü birden kaybetmişim. Demek ki işlerimle yeterince ilgilenemiyorum” diye konuştu.

bigPara.com