Kentsel patlama başlasın

Kentsel patlama başlasın
Kentsel patlama başlasın
İstanbul'da kentsel dönüşüm cuma günü 'patlatma' ile başlıyor. İlk kez kullanılacak yöntem ile 10 bina eşzamanlı patlatılacak.
Haber: NURİYE DOĞU - nuriye.dogu@radikal.com.tr / Arşivi

Çok tartışılan ‘kentsel dönüşüm’ için yıkımlar cuma günü Başbakan Tayyip Erdoğan ’ın katılımıyla 35 ilde aynı anda başlayacak. İlk etapta 6500 konut ve işyerini kapsayan dönüşümün ilk günü yıkım sektörüne de bir ilki yaşatacak. İstanbul ’da Başbakan Erdoğan ’ın talimatıyla belirlenen ilk 10 binanın yıkımı dinamitle patlatılarak gerçekleştirilecek. Törende Başbakan Erdoğan talimat vererek, ‘Patlatın’ diyecek ve düğmeye basılacak, günlerdir dinamitlerle hazırlanan binalar da patlatılarak yıkılacak. Kamu binalarının çoğunun bu yöntemle yıkılması planlanıyor.
Türkiye ’ye henüz yönetmeliği tamamlanmayan patlayıcılı yıkım teknolojisini getiren firma ise MTKA İnşaat. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın açtığı kentsel dönüşüm ihalesinde ‘patlayıcılı yıkım’ ihalesini alan MTKA İnşaat’ın sahibi Mehmet Ali Bulut, “İş makineli yıkıma talip olmadık. Çünkü Türkiye’de patlayıcılı yıkımı yaymak istiyoruz. Zaten cuma günü ilk yıkım da bu yöntemle gerçekleşecek” diyor.

Avrupalı firmalar talip
Aynı zamanda temmuz ayında kurduğu Yıkım Müteahhitleri Derneği’nin de başkanı olan Bulut, Türkiye’de patlayıcılı yıkımın henüz kullanılmadığını belirterek, bunun için temmuz ayında Avrupalı büyük firmaların da gelip teknolojilerini anlattıkları bir konferans düzenlediklerini söyledi. Bunun için bakanlığa bir yönetmelik önerdiklerini ifade eden Bulut, patlayıcılı yıkım için kanunen bir sıkıntı olmadığını, yönetmelik çalışmalarının da son aşamada olduğunu vurguladı. Kentsel dönüşüm yıkım ihalesine Romanya’dan Implosia isimli patlayıcılı yıkım yapan bir firma ile konsorsiyum halinde katıldıklarını anlatan Bulut, yıkımda onların teknolojisini kullanacaklarını ve Avrupa’dan çok sayıda firmanın da Türkiye’de yıkım işine talip olduğunu söyledi.

50 metre mesafe gerekiyor
Dünyada patlayıcılı yıkım yapan 20 firma olduğuna dikkat çeken Bulut, bu alanda Almanya, İngiltere, Fransa ve ABD’nin başı çektiğini ifade etti. Bulut’un verdiği bilgilere göre, patlayıcılı yıkımın, geleneksel yönteme karşı avantajları da şöyle: Patlayıcılı yıkım, iş makinelerine göre çok daha hızlı. Her binanın bu yöntemle yıkılamayacağını anlatan Mehmet Ali Bulut, şunları söylüyor: “Patlayıcı kullanmak için etrafta yeterli sahaya ihtiyaç var. Bitişik nizamda kullanılamaz, ayrık yapılarda kullanılabilir. İki bina arasında 50 metre mesafe olması lazım. Kamu binalarının çoğu patlatarak yıkılacak. Patlayıcılı bina yıkımı ileri düzeyde mühendislik çalışması gerektiriyor. İlk patlatmadan sonra üniversitelerle çalışmalara da başlayacağız. Bunu Türkiye’ye yaymak istiyoruz.” Ancak kentsel dönüşümde Türkiye’deki çoğu binanın yıkımı iş makineleri ile gerçekleştirilecek.

Yıkımlar Marmara Bölgesi’nde yoğunlaştı
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yıkım yapacak firmaları, ihaleler sonucunda belirledi. 80’nin üzerinde firmanın başvurusunu inceleyen bakanlık, iş deneyimi konusunda yeterliliğini sağlamış firmaları ihale sürecine dahil etti. Bakanlık, yıkım yapacak firmaların dağıtımını bölgelere göre yapacak. En fazla yıkım firması konut yoğunluğunun fazla olduğu ve birinci derece deprem bölgesi olan Marmara Bölgesi ve İstanbul’da yoğunlaşacak.

Bakanlık patlatma tedbirleri açıkladı
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca hazırlanan Yapıların Yıktırılmasına İlişkin Yönetmelik Taslağı’na göre, Türkiye’de ilk kez kullanılacak patlatma yöntemiyle yıkımlarda güvenliği sağlamak için çeşitli önlemler alınacak. Patlayıcı madde kullanıldığında, yıkım tekniği ve genel işlemler yıkım mahallinde duyurulacak. Yıkım müteahhitleri, bölgede test patlatmalar yapabilecek. Yıkım öncesinde geri dönüşüm sağlayabilen malzemeler de, sökülerek, saha dışına çıkartılacak.

bigPara.com