Kentsel yıkım başladı

Kentsel yıkım başladı
Kentsel yıkım başladı
Başbakan Erdoğan dün Esenler'de kentsel dönüşümün düğmesine bastı. Erdoğan, "Amacımız rant değil, insan odaklı bir proje" dedi.

İSTANBUL - Kentsel dönüşümün ilk adımı dün 33 ilde 150 kamu binasının yıkımı ile başladı. Esenler Havaalanı Mahallesi’nde Başbakan Tayyip Erdoğan ’ın katıldığı törenle başlayan yıkımlar çoğu bölgede makinesi ile yapılırken, İstanbul Çekmeköy’de 10 kamu binası da ilk kez kullanılan bir yöntemle patlatılarak yıkıldı.
Miting havasında geçen ve binlerce kişinin katıldığı törende yıkım talimatlarının ardından konuşma yapan Başbakan, asıl amaçlarının rant olmadığını, insan odaklı bir proje yürüttüklerini söyledi. Vatandaşlardan, ekonomik ömrünü tamamlamış, yıkılma riski taşıyan yapılarını bir an önce tespit ettirmelerini isteyen Başbakan, “Siz yapmazsanız, ilgili kamu kuruluşları yapacak ve o binalar mutlak surette yıkılacak” dedi. 

33 ilde 150 bina yıkıldı 
Dönüşümde ilk yıkımlar, Adana, Afyonkarahisar, Ağrı, Amasya, Ankara , Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bitlis, Bolu, Bursa, Çanakkale, Denizli, Düzce, Edirne, Elazığ, Erzurum, Gaziantep, Hakkâri, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kırıkkale, Kırşehir, Kocaeli, Malatya, Nevşehir, Samsun, Sinop, Tekirdağ, Tunceli ve Van’da yapıldı. Kamu binalarıyla başlayan yıkımlarda İstanbul’da şu binalar yıkıldı: Yenilevent’te Milli Savunma Bakanlığı (MSB) lojmanı, Sancaktepe’de MSB er pavyonu ve su kulesi, Sarıgazi’de 23 binadan oluşan lojman, Maltepe’de MSB’ye ait er pavyonu ile Şakir Gürkan Sağlık Ocağı, Hadımköy’de MSB’ye ait lojman, er pavyonu, karargâh binası, Küçükyalı’da MSB’ye ait su deposu, Tuzla’da subay ve astsubay yatma yeri, su kulesi, Çatalca’da Binkılıç Sağlık Ocağı, Şişli’de Okmeydanı Hastanesi A ve P Blok lojmanları, Mecidiyeköy Aile Sağlığı Merkezi, Sultangazi’de Lütfiye Nuri Burat Devlet Hastanesi, Sarıyer’de İstinye Semt Polikliniği binası, Rumelifeneri Aile Sağlık Merkezi, Kadıköy’de Semt Polis Hizmet Binası, Fatih’te Vilayetler Semt Polikliniği.

bigPara.com