Kent'te İMKB'den ayrılma sinyali

Kent Gıda'nın halka açık olan hisselerinin Cadbury Kent tarafından geri alınması konusu değerlendiriliyor. Kent Gıda'nın yüzde 65'ini 2002'de satın alan Cadbury...

İSTANBUL - Kent Gıda'nın halka açık olan hisselerinin Cadbury Kent tarafından geri alınması konusu değerlendiriliyor. Kent Gıda'nın yüzde 65'ini 2002'de satın alan Cadbury, daha sonra Tahincioğlu Holding'e ait yüzde 34 oranındaki Kent Gıda hisselerinin yüzde 30'unu da alarak payını yüzde 95.36'ya çıkardı. Böylece, Tahincioğlu Holding'in yüzde 4 civarında payı bulunan Kent Gıda'nın halka açıklık oranı yüzde 0.6'ya geriledi.
Cadbury Kent Genel Müdürü Ahjaz Ahmad Khan, "Şirketin bu halka açıklık oranını artırma planı yok. Bu tür bir karar verilecekse bu, borsadaki hisselerin şirket tarafından geri alınması yönünde olabilir. Konuya ilişkin henüz alınmış bir karar yok. Borsada bu kadar küçük bir halka açıklık oranıyla kalmanın yararlı olup olmadığını sorguluyoruz, değerlendiriyoruz" dedi. Cadbury Kent dünyanın en çok satan sakızı Trident'i Türkiye pazarına sundu.