Kenya'da 'Çin' çıkaracak

Kenya'da 'Çin' çıkaracak
Kenya'da 'Çin' çıkaracak

Nairobi deki 2 bin metrekarelik LTK Home mağazasının açılışına Başbakan Yardımcısı Moses Mudavadi de katıldı. Mudavadi, Türk ürünlerini inceledi.

Latek Holding, Afrika pazarına, LTK Home ile Kenya'dan girdi. Levent Erdoğan, "5 yılda 100 milyon dolar yatırım yapacağız" dedi.
Haber: ŞEBNEM TURHAN - sebnem.turhan@radikal.com.tr / Arşivi

NAIROBI- Latek Holding, Avrupa ’da yaşanan kriz sonrası giderek daha da cazip bir pazar haline gelen Afrika ’da ilk yatırımını LTK Home markasıyla yaptı. Latek Holding Yönetim Kurulu Başkanı Levent Erdoğan, yapı marketiyle girdikleri Afrika pazarında marka olmayı amaçladıklarını belirterek, “Burada oldukça kaliteli bulunan Çin malına karşı Türk malının kalitesini göstermeyi düşünüyoruz. Diğer yandan inşaat ve enerji yatırımları için de çalışmalara başladık” dedi.
Latek Holding’in Kenya’nın Başkenti Nairobi’de açtığı 2 bin metrekarelik LTK Home mağazasının açılışına, Başbakan Yardımcısı Moses Mudavadi, Dışişleri Bakanı Moses Wetangula, Ticaret Bakanı Chirau Makwere, Turizm Bakanı Najib Balala, Doğu Afrika Güvenlik Bakanı Musa Sırma katıldı. Latek Holding Yönetim Kurulu Başkanı Levent Erdoğan, LTK Home’un Kenya’dan sonra Uganda, Güney Sudan, Tanzanya, Ruanda ve Burundi gibi bölgelere de yayılarak bir zincire dönüşeceğini söyledi. Afrika’da yapacakları yatırım stratejisinde Kenya’nın üs olacağını söyleyen Erdoğan, “100 milyon dolarlık yatırım planlıyoruz” dedi. Afrika’nın önümüzdeki 5 yılda ortalama yüzde 8 ila 10 büyüyeceğini belirten Erdoğan şöyle konuştu: “Afrika için 5 yıldır araştırma ve çalışmalarımız sürüyordu. Burada pazarın en büyük sahibi Çin. Çin ürünleri kaliteli olarak biliniyor. Biz burada Türk malının kalitesini ortaya koyacağımız bir marka yaratarak var olmak istiyoruz. Nairobi’de açtığımız bu mağaza bunun ilk adımı. Çinlilerden farkımız daha kaliteli ürünleri daha uygun fiyata sunmak olacak. Kenya hükümetiyle ilişkilerimiz oldukça güzel. Şimdiye kadar onlardan yardım istemedik. Enerji ve inşaat projeleri için de görüşüyoruz. Yabancı yatırımcıyı önemsiyorlar, bize ilgi ve destekleri büyük.” 

LTK Home zincir olacak
5 yıl içerisinde LTK Home markasını 15 mağazaya çıkaracaklarını söyleyen Erdoğan, şu bilgileri verdi: “LTK Home, sadece Türk malı ürünler satacak. Yaklaşık 2 bin ürün çeşidinin tamamı Türk malı olacak. Afrika’yı Türk ürünlerinin kalitesiyle tanıştıracak ve bir Türk markası olarak büyüyeceğiz. İki yıl içinde Uganda, Güney Sudan, Tanzanya, Ruanda, Burundi ve Mozambik’te LTK Home yapı marketleri açarak zincir satış ağı kuracağız. Dört ile altı ayda bir yeni mağaza açmayı planlıyoruz. Nairobi’deki açtığımız ilk LTK Home mağazasını 2 bin metrekarelik alanda kurduk. Kenya’da açacağımız ikinci mağazayı ise 10 bin metrekarelik alana kuracağız. Afrika’da bu konseptte ve bu büyüklükte başka bir örneği olmayan yapı marketleri zincirine, özellikle Türk ürünlerine büyük ilgi olacağını düşünüyoruz.”

bigPara.com