Keşif uydusunun startı verildi

Savunma Sanayii İcra Komitesi (SSİK), TSK'nın önümüzdeki 10 yıllık ihtiyacı olan sistemlerin tedariki için düğmeye bastı.

ANKARA - Savunma Sanayii İcra Komitesi (SSİK), TSK'nın önümüzdeki 10 yıllık ihtiyacı olan sistemlerin tedariki için düğmeye bastı. Projelerde milli imkânların ve yurtiçi katma değerin en üst düzeyde olmasının esas alınacağı projelerden en dikkat çekici olanı Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın (HKK) ihtiyacı olan askeri amaçlı keşif gözetleme uydusu.
SSİK dün, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nda (SSM) toplandı. Toplantıya, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün yanı sıra Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar da katıldı. Bakan Gönül'ün verdiği bilgiye göre; TSK'nın ihtiyacı olan sistemlerin tedariki amacıyla ihtiyaç belirleme çalışmaları tamamlanan projelerin SSM sorumluluğunda başlatılacak. Projelerde, yurtiçi katma değerin yüksek olması esas alınacak. Keşif Gözetleme Uydusu hakkında bilgi veren Gönül, uydunun Türkiye'de yapılabilmesinin mümkün olmadığını söyledi. Vecdi Gönül, "Bu bir haberleşme uydusu değil. Tamamen bilgi toplama uydusu. Bunun için SSM'ye yetki verildi." dedi. Gönül, projenin en kısa sürede hayata geçirileceğini de ifade etti.
17 Seahawk alınıyor
Toplantıda, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın (DKK) ihtiyacı olan 17 adet Seahawk deniz helikopterinin yedek parça ve gerekli teçhizatı ile ABD firması olan Sikorsky'den alınmasının kararlaştırıldığı açıklandı. İlk etapta 12 adet alınacak olan helikopterlerin maliyeti 389 milyon dolar. DKK isterse 2007'den sonra opsiyon olarak belirlenen 5 helikopteri de alacak. Gönül, 20 yangın söndürme helikopteri nin tedarik edileceğini de söyledi.
Gönül, Aselsan, TAI, Havelsan ve Roketsan'ın holding çatısı altında birleştirilmesine ilişkin çalışmaların tamamlanmaması nedeniyle toplantıda ele alınmadığını söyledi. Gönül, "Ümit ediyorum sonraki toplantıda görüşürüz" diye konuştu.