KESK 14 Aralık'ta iş bırakacak

KESK, 2007 bütçesinde ve kamu çalışanlarının haklarında olumlu gelişmeler olmadığı takdirde 14 Aralık'ta işbırakacak. KESK Başkanı İsmail Hakkı Tombul, Türk-İş Başkanı Salih Kılıç'ı ziyaretinde...

ANKARA - KESK, 2007 bütçesinde ve kamu çalışanlarının haklarında olumlu gelişmeler olmadığı takdirde 14 Aralık'ta işbırakacak. KESK Başkanı İsmail Hakkı Tombul, Türk-İş Başkanı Salih Kılıç'ı ziyaretinde, 2007 bütçesine ilişkin itirazları bulunduğunu, halktan toplanan kaynakların yine halka eşit dağıtılmasını istediklerini, ancak, bütçenin IMF önerilerine uygun şekillendirildiğini iddia etti. İtirazlarını bir dizi eylemle gündeme getireceklerini belirten Tombul, bütçeyi işyerlerinde oylamaya sunacaklarını kaydetti. Tombul, "Bütçede haklarımızda olumlu gelişmeler olmazsa 14 Aralık'ta hizmet üretmeyeceğiz" dedi.
'Sendikalar birleşin'
Bu arada, Türk-İş Başkanı Kılıç da Avrupa Sosyal Şartı'na konan çekincelerle kamu çalışanlarının toplu pazarlık ve grev haklarına engel oluşturulmasını doğru bulmadıklarını söyledi. Küreselleşen dünyada emek örgütlerinin birleşmeye ve birlikte mücadele etmeye başladıklarını anlatan Kılıç, "Bizde de üç işçi ve dört memur konfederasyonunun birleşmesi zaruridir" diye konuştu. 2007 bütçesinin yüzde 25-26'sının faize, yatırımlara ise yalnızca yüzde 5'lik bir kaynak aktarıldığına işaret eden Kılıç, bunu kabul etmenin mümkün olmadığını ifade etti.