KESK 'iki gün' için sokağa indi

Hükümete zam pazarlığında en sert muhalefeti yapan memur örgütü olan Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), iki günlük eylem için dün sokağa indi.

ANKARA - Hükümete zam pazarlığında en sert muhalefeti yapan memur örgütü olan Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), iki günlük eylem için dün sokağa indi. KESK'e bağlı sendikaların yöneticileri, Milli Müdafa Caddesi üzerinde toplanarak 'Toplusözleşme hakkımız, grev silahımız', 'AKP zammını al başına çal', 'Gün gelecek, devran dönecek, AKP halka hesap verecek' sloganları attı. Sendika yöneticilerine toplusözleşme sürecinde yaşananları anlatan KESK Genel Başkanı Tombul, bir kişinin yoksulluk sınırının bin 50 YTL olduğunu anımsatarak temel memur maaşının bu rakama çıkarılması gerektiğini savundu.
Tombul'un görüşmelere katılan diğer memur örgütleri Kamu-Sen ve Memur-Sen'i memurları hükümete satmakla suçlamasının üzerine eyleme katılan bir Memur-Sen üyesi Tombul'a "Yalan söylüyorsun" diye tepki gösterince arbede yaşandı. Tartaklanan Memur-Sen üyesi, olay yerinden polis tarafından uzaklaştırıldı.
KESK'in eylemi, gece geç saatlere kadar sürdü. Geceyi sendika binalarında geçiren KESK yöneticileri, bugün aynı yerde toplanıp görüşmelere katılacak KESK heyetini uğurlayacak. KESK, görüşmelerden de sonuç çıkmazsa cumartesi günü Ankara'da kitlesel bir eylem planlıyor.