KESK 'Kurul'a başvuracak

Toplugörüşmeler sonunda imzalanan mütabakata 'şerh' koyan ve bugün Uzlaştırma Kurulu'na başvuracak olan KESK Başkanı İsmail Hakkı Tombul, diğer sendika ve konfederasyonları suçladı.

ANKARA - Toplugörüşmeler sonunda imzalanan mütabakata 'şerh' koyan ve bugün Uzlaştırma Kurulu'na başvuracak olan KESK Başkanı İsmail Hakkı Tombul, diğer sendika ve konfederasyonları suçladı.
Diğer sendika ve konfederasyonların toplugörüşmeler sırasında, 'aidatların devlet tarafından ödenmesini' ve 'devlet protokolünde yer almayı' talep ettiklerini söyleyen Tombul, "Biz asla güdümlü sendika olmayacağız" dedi. Tombul, grev ve toplusözleşme taleplerini hükümetin Anayasa değişikliği bahanesiyle ertelediğini belirterek, şerh koydukları altışar aylık zamla yan ödemelerde hükümetin kamuoyunu yanılttığını savundu. Hükümetin aile ve çocuk yardımıyla en düşük maaşı 750 YTL açıkladığını hatırlatan Tombul, "En düşük maaş bugün 542 YTL. Ek ödeme ve yüzde 2.5 + 2.5'lik artışla temmuzda bu 649 YTL olacak. Ocakta en düşük maaş 608 YTL olacak" diye konuştu. Bu arada, üç konfederasyonun emekli sendikalarının başkanları da artışın emeklinin yarasına merhem olmayacağını söyledi.