KESK: Uslu çocuk istiyorlar

KESK Başkanı İsmail Hakkı Tombul, kendilerine, "Grev ve toplusözleşme hakkı vereceğiz, ama uslu çocuk olun" dediğini savunduğu Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin'e...

ANKARA - KESK Başkanı İsmail Hakkı Tombul, kendilerine, "Grev ve toplusözleşme hakkı vereceğiz, ama uslu çocuk olun" dediğini savunduğu Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin'e, "Yağma yok. Hiç kimse KESK'i hükümet sendikası, devlet güdümlü sendika haline getiremeyecek" diye yanıt verdi. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü önünde bir araya gelen bir grup KESK üyesi, "Sadaka değil, toplusözleşme", "Devlet güdümlü sendikaya hayır", "IMF değil, üretenler yönetsin" sloganlarıyla hükümeti protesto etti.
Bugüne kadar birçok hükümet tarafından tehdit edildiklerini belirten Tombul, Şahin'in, kamu çalışanlarının grev ve toplusözleşme hakkının önündeki en büyük engel olarak kendilerini göstermesini "espri" diye değerlendirdi. Tombul şöyle konuştu:
'Biz engel değiliz'
"Biz bir şeyin önünde engeliz, o da grev ve toplusözleşme hakkı değil. Biz sarı sendikacılığın, siyasi iradenin yandaşı sendikacılığın, devlet güdümlü sendikacılığın önünde engeliz. Sayın Bakan, grev ve toplusözleşme hakkı vereceğiz, ama uslu çocuk olun diyor. Yani, eğer siz uslu çocuk olursanız, hükümet sendikası, sarı sendika olursanız grev ve toplusözleşme hakkı veririz diyor. Yağma yok. Hiç kimse KESK'i hükümet sendikası, devlet güdümlü sendika haline getiremeyecek."