KESK ve Kamu-Sen üyeleri 25 Kasım'da hayatı durduracak

KESK ve Kamu-Sen üyeleri 25 Kasım'da hayatı durduracak
KESK ve Kamu-Sen üyeleri 25 Kasım'da hayatı durduracak

KESK ve Kamu-Sen, 25 Kasım Çarşamba günü, kamunun vermiş olduğu tüm hizmetlerin durdurulacağını açıkladı.

ANKARA - Türkiye’nin en büyük memur sendikalarından KESK ve Kamu-Sen, 25 Kasım Çarşamba günü işyerlerinde ‘üretimi durdurup, uyarı grevi yapacaklarını’ ilan etti.
KESK Genel Başkanı Sami Evren, bu çerçevede uçak, tren ve vapurların çalışmayacağını, okulların eğitim vermeyeceğini, vergi toplanmayacağını belirterek, “Kısacası, kamunun vermiş olduğu tüm hizmetler durdurulacak” dedi. KESK Başkanı Evren ile Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, Mülkiyeliler Birliği’nde düzenledikleri ortak basın toplantısında, yapılması planlanan iş bırakma eylemine ilişkin bilgi verdi.
Toplugörüşme sürecinde tarafların eşit koşullarda masaya oturmasının sürekli engellendiğini kaydeden Evren, AKP Hükümeti’nin sürekli olarak memurların haklı taleplerini görmezden geldiğini savundu. Hükümetle mücadelede iç hukuk yollarının tüketildiğini ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvurulduğunu anlatan Evren, mahkemenin konfederasyonların toplu pazarlık hakkı bulunduğuna hükmettiğini söyledi.

‘Bize kulak vermiyorlar’
KESK Genel Başkanı Sami Evren, “Haklıyız. Çünkü milyonlarca yakın kamu çalışanının vicdanını temsil ediyoruz. İnsanca yaşayabilecek bir ücret istiyoruz. Sayın Başbakan, IMF toplantıları sırasında, ‘IMF ve Dünya Bankasını protesto edenlere kulak verilmesini’ istemişti. Ama kendi hükümeti yıllardır kamu çalışanlarının taleplerine kulak vermiyor” diye konuştu.
Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız da sekiz yıldır devam eden toplu görüşme sürecine tüm samimiyetleriyle katılmalarına rağmen sonuç alamadıklarını söyledi. Grev sürecine, başvurulabilecek tüm çözüm yollarının tükenmesi sonucu ulaşıldığını belirten Kamu-Sen Başkanı Bircan Akyıldız, “Grev, sadece Kamu-Sen ve KESK adına değil, tüm kamu emekçilerinin haklarının savunulması adına yapılacak” diye konuştu.

Memur-Sen neden yok?
Basın toplantısının ardından bir gazetecinin, “Memur-Sen grevi desteklemiyor. Aranızdaki sorun nedir, neyi çözemiyorsunuz, rekabet mi var?” sorusu üzerine Bircan Akyıldız, sendikalar arasında rekabet olması kadar doğal bir şey olamayacağını söyledi.
Kamu çalışanlarının haklarının, ihtiyaçlarının konfederasyona göre farklılık göstermeyeceğine dikkati çeken Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, şöyle konuştu:
“Memur-Sen’i örnek vererek ifade etmek istiyorum. Memur-Sen, toplu pazarlık sürecinden öncelikli olarak bir sivil anayasa önerisini öne çıkardı. Sivil anayasa ile ilgili olarak bir rapor hazırlayıp sayın Başbakan’a sundu. Raporu biz inceledik. Bunun içerisinde devletin yapısı ve işleyişiyle ilgili her şey var ama kamu çalışanı yok. Orada olmayan kamu çalışanının grev ve toplusözleşme hakkından bahsediliyor ama en önemli unsur kamu çalışanı için ihmal ediliyor. Bunlardan bir tanesi iş güvencesi. Bu konuda söyleme baktığınız takdirde bizim gibi düşünülüyor ama iş rapora, belgeye geldiğinde düşündüğümüz ölçülerde bir kamu çalışanı tarifi yapılmıyor. Bunlar bakıldığında ciddi ayrılıklar. Bu nedenle bizim Memur-Sen ile bu konuyu bütünleştirmemiz mümkün değil.” (Radikal)