KESK: Yalnızca ücret konuşmuyoruz

KESK, hükümetle toplu görüşmelerin tekrar başlayacağı tarih olan 22 Ağustos Pazartesi gününe kadar taleplerini dile getirmeyi sürdürecek. 17 Ağustos depreminin altıncı yılı dolayısıyla...

ANKARA - KESK, hükümetle toplu görüşmelerin tekrar başlayacağı tarih olan 22 Ağustos Pazartesi gününe kadar taleplerini dile getirmeyi sürdürecek. 17 Ağustos depreminin altıncı yılı dolayısıyla dün Bayındırlık Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğü önünde açıklama yapan KESK yöneticileri, hükümetle uzlaşma olasılığının düşük olduğu mesajını da verdi.
Alkışlar eşliğinde Bayındırlık Bakanlığı önünde toplanan KESK yöneticileri ve üyeleri 'Sadaka değil, toplusözleşme', 'Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiçbirimiz', 'Deprem yıktı, hükümet yıkamayacak' sloganları attı, 17 Ağustos depreminde hayatını kaybedenlerin anısına saygı duruşunda bulundu. KESK Başkanı İsmail Hakkı Tombul, yıllardır IMF ile imzalanan stand-by antlaşmalarını 17 Ağustos depremine benzeterek, "Toplumun geniş kesimini etkileyen başka bir afet" diye tanımladı. Masada konuşulanların sadece ücret değil, kaynakların nasıl paylaşılacağı tartışması olduğunu ifade eden Tombul, "10 milyon kişiyi etkileyecek konuda bu masadan sonuç çıkarmak istiyoruz" dedi. Tombul, ekonomik programın geniş toplum kesimlerinin yararına olmadığını savunarak şöyle konuştu: "'Ekonomik büyüme var' deniyor ama yaşamımıza yansımıyor. Bu büyüme borsadaki 1600 kişi için mi? Bizim tercihimiz geniş toplum kesimlerinin refaha kavuşmasını sağlamak. Sizinki 1500 aileyi mutlu etmek. Buna alet olamayız." Hükümetle toplugörüşmelerde KESK'in örgütlü gücüne ve kararlılığına güvendiklerini dile getiren Tombul, en düşük kamu emekçisi ücretinin net 950 YTL olması gerektiğini, temel ücret kabul edilerek emeklilik sistemine de yansıtılmasını istediklerini söyledi.