KESK'in talebine ret

Hükümetle memur sendikaları arasındaki toplugörüşmelerdeki varılan mutabakata katılmayan ve maaş artışını yetersiz bularak Uzlaştırma Kurulu'na başvuran KESK olumsuz yanıt aldı.

ANKARA - Hükümetle memur sendikaları arasındaki toplugörüşmelerdeki varılan mutabakata katılmayan ve maaş artışını yetersiz bularak Uzlaştırma Kurulu'na başvuran KESK olumsuz yanıt aldı.
KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul, Yüksek Hakem Kurulu Başkanı'nın başkanlığında toplanan ve öğretim üyelerinden oluşan 5 kişilik Uzlaştırma Kurulu'nun KESK'in talebini 4'e karşı bir oyla reddettiğini açıkladı. Henüz ellerine Uzlaştırma Kurulu kararının ulaşmadığını söyleyen İsmail Hakkı Tombul, ret kararının gerekçesinin ise toplugörüşmelerde Kamu-Sen ve Memur-Sen ile hükümet arasında bir mutabakat metni imzalanması olarak açıklandığını duyurdu.
KESK, Uzlaştırma Kurulu'ndan memur maaşlarına yapılan zammın artırılması ayrıca sendika üyelerinin aidat ödemekten kaynaklı kayıplarının devlet tarafından karşılanması için aylık 5 YTL (5 milyon Türk Lirası) olarak belirlenen ödemenin iptal edilmesi talebiyle geçen hafta perşembe günü Uzlaştırma Kurulu'na başvuruda bulunmuştu.
Bugün protesto var
KESK'in Uzlaştırma Kurulu'nun sözkonusu kararını bugün Çalışma Bakanlığı önünde protesto edeceği duyuruldu.