KESK'liler iş bıraktı

KESK üyeleri, Sosyal Güvenlik Reformu ile Personel Rejimi Temel Kanunu'nda değişiklik yapılmasına yönelik yasa tasarılarını protesto etmek üzere iş bıraktı.

ANKARA - KESK üyeleri, Sosyal Güvenlik Reformu ile Personel Rejimi Temel Kanunu'nda değişiklik yapılmasına yönelik yasa tasarılarını protesto etmek üzere iş bıraktı. Emekçiler, konfederasyonun daha önce aldığı karar doğrultusunda, dün işyerlerinde hizmet üretmedi.
Sendika şubelerinde bir araya gelen KESK üyeleri, daha sonra Ziya Gökalp Caddesi'nde toplandı. Eylem süresince, cadde trafiğe kapatılırken, emniyet güçleri eylem alanında güvenlik önlemleri aldı. 'Bütçede halk, reformda yarar yok. Alanlardayız', 'Kölelik yasasına hayır' yazılı dövizler taşıyan KESK üyeleri, 'Zafer direnen emekçinin olacak', 'Emekçiye değil, IMF'ye barikat', 'EğitimSen kapatılamaz', 'Direne direne kazanacağız' sloganları attı.
KESK Başkanı Sami Evren, yaptığı konuşmada, Türkiye'nin iç ve dış politikada çıkmaza girdiğini söyledi. Gelir adaletsizliğinin büyüdüğünü ve işsizliğin her geçen gün arttığını savunan Evren, bunun, sosyal felaketin habercisi olduğunu kaydetti.
'Parası olana hizmet'
Sosyal Güvenlik Reformu'yla insanların sosyal güvenlikten yoksun bırakılmak istendiğini belirten Evren, sadece parası olanların kamu hizmetlerinden yararlanabildiği bir sistemin oluşturulmaya çalışıldığını anlattı.
Evren, IMF ile gelecek günlerde stand-by anlaşması imzalanacağını anımsatarak, sağlıkta dönüşüm programı ile Sosyal Güvenlik Reformu'nun, tekrar gündeme geleceğini dile getirdi.
Bunlara, 'IMF istediği için' kimsenin ses çıkarmadığını ifade eden Evren, "Devletin tepesi buna ses çıkarmıyor. Tek ses çıkaran emekçiler" dedi. Hükümetin, anlaşmalara sadık kaldığını belirten Evren, öyle konuştu: "Ama, bizimle yaptığı toplugörüşmelere sadık kalmıyor. Grev, toplu iş sözleşmesi haklarımız, sicil affı hâlâ gündeme gelmedi. Bizi yok sayan, kendini yok sayar. Çalışanı, KESK'i görmeyen, kendini görmüyor demektir."