KEY faizinde değişiklik yok

Konut Edindirme Yardımı (KEY) hesaplarının tasfiyesine yönelik yasa tasarısını hazırlayan Toplu Konut İdaresi (TOKİ), 1987-1999'a ait hesaplara,uygulanan faizlerde bir değişikliğin hukuken mümkün olmadığını açıkladı.

ANKARA - Konut Edindirme Yardımı (KEY) hesaplarının tasfiyesine yönelik yasa tasarısını hazırlayan Toplu Konut İdaresi (TOKİ), 1987-1999'a ait hesaplara,uygulanan faizlerde bir değişikliğin hukuken mümkün olmadığını açıkladı.
TOKİ yetkililerine göre, Emlak Bankası'nın o dönem altı aylık mevduata düşük faiz uygulaması konusunda TOKİ tarafından iki-üç kez dava açıldı ve faizler birkaç kez yükseltildi.
Bankanın bu uygulamasının, o dönemde, 'Emlak Bankası'nın KEY hesaplarını ucuz kaynak olarak kullandığı, vatandaşın parası ile zenginler için konut yaptığı' eleştirilerine neden olduğunu belirten yetkililer, ancak söz konusu döneme ilişkin yeni bir nemalama yapmanın hukuken mümkün olmadığını vurguladı.
Uygulamayla, hesapta biriken 395 trilyon lira ile Emlak Gayrimenkul'e ayni sermaye olarak gayrimenkul verildiğini kaydeden yetkililer, şu bilgiyi verdi: '1999'dan itibaren, KEY hak sahipleri artık Emlak Gayrimenkul'ün ortağı oldu. Nema diye bir şey söz konusu değil. Bu nedenle de ancak şirketteki ortaklıklarının karşılığı ödeme yapılabilir.
Emlak GYO'nun değeri 3 katrilyon
KEY ödemelerini yapacak olan Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Genel Müdürü Feyzullah Yetgin, şirketin 2005 sonu itibarıyla net aktif toplamının 3 milyar YTL (3 katrilyon TL) olduğunu, net aktif değerinin yüzde 61'i olan 1.83 milyar YTL'nin (1.83 katrilyon TL) anapara ve nema ödemesinde kullanılabileceğini açıklamıştı.