KEY hesabı da ödenecek

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, tasarrufu teşvik hesabının tasfiyesinin ardından, çalışanlar adına 1987-1995 yılları arasında toplanan konut edindirme yardımı (KEY) hesabının da ödeneceğini söyledi.

ANKARA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, tasarrufu teşvik hesabının tasfiyesinin ardından, çalışanlar adına 1987-1995 yılları arasında toplanan konut edindirme yardımı (KEY) hesabının da ödeneceğini söyledi. Emlak Konut GYO Genel Müdürü Feyzullah Yetgin de, başından sonuna kadar sistemde kalan kişiler için yapılacak ödemenin 500 YTL'yi bulduğunu açıkladı.
Başbakan Erdoğan, dün partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, çalışanlardan zorla kesilen ve nereye gittiği belli olmayan KEY kesintilerini ödemeyi kararlaştırdıklarını açıkladı. 19 yıllık bu sorunu ortadan kaldıracaklarını söyleyen Erdoğan, ev sahibi olmayan çalışanlar adına işverenler tarafından ücretlerine ek olarak 1987'den 1995 sonuna kadar Emlak Bankası'na yatırılan paranın hak sahiplerinin bir kısmının da belli olmadığını aktardı.
Taslak hazırlandı
Erdoğan KEY'in ödenmesi için bir kanun taslağı hazırladıklarını belirtirken, taslakla, hak sahiplerinin tasfiye halinde olan Emlak Bankası tüzelkişiliğine bildirimi için altı aylık süre vereceklerini kaydetti. Kanun taslağının en kısa sürede Bakanlar Kurulu'nca onaylanarak TBMM'ye sevk edileceğini ifade eden Başbakan Tayyip Erdoğan, şunları söyledi:
"Altı aylık süre veriyoruz. Çünkü bunun kaydı-kuydu yok. Bu süre Bakanlar Kurulu'nca sadece bir defaya mahsus olmak kaydıyla üç ay uzatılabilecek. Tasfiye halinde Emlak Bankası, hak sahiplerinin nemasıyla toplam alacaklarını, bildirimi izleyen iki ay içinde sonuçlandıracak ve ödemelere başlayacak. Hak sahiplerinin nema tutarları, daha önce kanun ve kararnamelerde düzenlendiği gibi, mevduat faizleri ve Emlak Konut GYO hisselerindeki değer artışı dikkate alınarak hesaplanacak. Hak sahiplerine yapılacak ödemeler, nakit veya talep edilmesi halinde aynı tutarda Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) A.Ş hissesi verilerek yapılacak."
'Doğal hormon var'
Ekonomiyle ilgili değerlendirmelerde de bulunan Erdoğan, bazı malların satış rakamlarına dikkat çekerek, "Büyüme hormonlu diyenlere soruyorum. Buzdolabı, çamaşır makinesi, fırın hormonsa büyüme hormondur. Ama açık ki bu doğal hormondur" dedi.
Erdoğan, konutta patlama yaşandığını belirterek şöyle devam etti: "Tüm bunlara rağmen 'Büyüme sokağa yansımıyor' diyenler var. Ekonomik başarılara kulp takmak için kırk dereden su getirenler var. Onlar getirmeye devam etsinler. Ülkemizde yoksulluk sorunu bitmiştir diye bir iddianın içinde olmadık. İşsizlik, gelir dağılımı sorunu var. Kusura bakmayın, bu sorunlar bugünün sorunu değil geçmişin sorunu, biz bunları kucağımızda bulduk. Bunları yavaş yavaş halkımızın tahammül edeceği sınırın üstüne doğru çıkarıyoruz. Biz, işsizliğin ne büyük sorun olduğunun farkındayız, göçün en önemli nedeninin işsizlik olduğunun farkındayız. Bunun farkında olarak bazı uygulamalar yapıyoruz ve bunun çalışmaları devam ediyor. 3.5 yıldır işgücüne yeni katılanlara iş sağladık. En büyük başarımız budur. Hiç olmazsa bugün yeni katılanlara iş bulunuyor."
Öte yandan KESK'ten, "KEY hesapları bir defada ödenmelidir" açıklaması geldi.
1.8 milyar YTL'ye ulaştı
Emlak Konut GYO Genel Müdürü Feyzullah Yetgin, yasanın yürürlüğe girmesinden sonra tanınacak altı aylık sürede hak sahiplerinin belirlenmesi için başvuruların tasfiye halindeki Emlak Bankası tüzelkişiliğinde toplanacağını söyledi. 1.5 milyon hak sahibinin isminin bilindiğini ifade eden Yetgin, kalan 4.5 milyon kişiden 3 milyonunun bildirimini SSK'nın yapacağını belirtti.
Emlak Konut'un 1.8 milyar YTL'lik sermayesinin yüzde 61'inin KEY hesaplarına ait olduğunu vurgulayan Yetgin, şirketin portföyündeki gayrimenkullerin net aktif değerinin 3 milyar YTL olduğunu, KEY hesabına ilişkin bölümün değerinin 1.8 milyar YTL'ye ulaştığını söyledi. Yetgin, hak sahiplerinden isteyene nakit, isteyene hisse senedi şeklinde ödeme yapılacağını, nakit ödeme için kasada 1 milyar YTL hazır tuttuklarını aktardı. Emlak Konut'un halen 20 bin konutluk projeleri bulunuyor.