KEY hesaplarında iş zor

Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Turgut Özal döneminde yapılan bir yasal düzenlemeyle 1996 başına kadar çalışanlar adına maaş ve ücretlerden kesilen paralarla oluşturulan Konut Edindirme Yardımı (KEY) Hesabı'nda 2004 sonu itibariyle 1 milyar 159 milyon YTL biriktiğini...

ANKARA - Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Turgut Özal döneminde yapılan bir yasal düzenlemeyle 1996 başına kadar çalışanlar adına maaş ve ücretlerden kesilen paralarla oluşturulan Konut Edindirme Yardımı (KEY) Hesabı'nda 2004 sonu itibariyle 1 milyar 159 milyon YTL biriktiğini, toplam 6 milyon dolayında olduğu "tahmin edilen" hak sahiplerinden sadece 1 milyon 482 bin 134'ünün kaydına ulaşabildiklerini söyledi.
CHP Milletvekili Enis Tütüncü'nün soru önergesini yanıtlayan Şahin, KEY Hesabı'na kesinti yapılmasına 1996'da son verildiğini anımsatırken, 1999'dan itibaren hesabın tasfiyesi için çalışıldığını anlattı. Şahin, çalışmalar tamamlandıktan sonra hak sahiplerine, yürürlükteki mevzuat uyarınca payları oranında hisse senedi verilmeye başlanacağını bildirdi. "Hisse senediyle itfanın üç yıldır sonuçlandırılamadığını" belirten Şahin, bu bağlamda alacakların nemasıyla nakit ödenmesine yönelik tasarının Başbakanlığa sevkedildiğini kaydetti. Şahin, "Tasfiye halindeki Emlakbank'ın 17 Mart tarihli yazısına göre, 28 Şubat 2005 itibariyle 1 milyon 482 bin 134 kişinin kaydı girilmiş. Hak sahibi sayısı kesin olarak bilinmemekle birlikte, yaklaşık 6 milyon kişinin olacağı tahmin edilmektedir" dedi.