Kâğıdın hammaddesinden yakıt

Kâğıdın hammaddesinden yakıt
Kâğıdın hammaddesinden yakıt

Yeni yakıt dizele göre yüzde 95 daha az karbondioksit salıyor.

Dünyada ilk kez Biyo-DME ile çalışan kamyonu Volvo yaptı. Geleceğin yakıtı olarak anılan Biyo-DME, kâğıt hamurunun yan ürünü olan siyah likörden yapılıyor

İSTANBUL - Dünyada ilk defa Biyo-DME yakıt ile çalışan kamyonu üreten Volvo Kamyon, karayolu taşımacılığında karbondioksit salınımını azaltmak için yeni bir adım atıyor. Finansal olarak Avrupa Birliği ve İsveç Enerji Bakanlığı tarafından desteklenen ortak projede, çevreye zarar vermeden yüksek enerji verimliliğini sağlayan Biyo-DME yakıtı ile çalışan 14 adet Volvo kamyon yol testine başlıyor.  
AB’nin, İsveç Enerji Bakanlığı’nın, akaryakıt ve taşımacılık şirketlerinin de katılımıyla ortak bir proje çerçevesinde Volvo Kamyon, Biyo-DME olarak bilinen biyo kütleden üretilen yakıt için geniş çaplı yatırım potansiyellerini araştırıyor. 

Deneme sürüşünde
Volvo Kamyon, 14 adet Volvo FH ile projeye destek olarak 2010-2012 yılları arasında İsveç’in dört farklı noktasında seçilmiş müşterileri ile Bio-DME’yi test edecek. İlk test aracı Biyo-DME yakıtın üretim yeri olan Chemrec fabrikasının bulunduğu Pitea’da yollara çıkacak. Açılışını çevreci konulara özel ilgisi olduğu bilinen İsveç Kralı Carl Gustaf tarafından yapılan fabrika günde dört ton Biyo-DME yakıtı üretebilecek. Biyo-DME için kağıt hamuru endüstrisinin yan ürünü olan, enerji bakımından zengin ve yüksek akışkanlığa sahip siyah likör ham madde olarak kullanılıyor. Siyah likördeki biokütlenin gaza dönüştürülmesi ile temiz ve yüksek enerji veren yakıt Biyo-DME elde ediliyor.
Geleneksel motorlarla karşılaştırıldığında, Biyo-DME (Di-Metil-Eter) kullanan bir dizel motor aynı yüksek enerji seviyesini yakalarken daha az gürültü çıkarıyor. Dizel yakıt ile karşılaştırıldığında Biyo-DME yüzde 95 oranında daha az karbondioksit salınımına neden oluyor. 

İstasyonlar kurulacak
2010 yılında hız kazanacak yol testlerine dağıtım istasyonları da dahil olmak üzere bütün Biyo-DME teknolojisi ile ilgili kurumlar katılacak. Akaryakıt şirketi Preem Biyo-DME yakıt alabilecekleri özel istasyonlar inşaa edecek. (Radikal)