Kâğıtçının gözü enerji ihalesinde

Eren Holding iştiraki Türkiye'nin en büyük kâğıt üreticisi Modern Karton, KfW IPEX-Bank (Alman Kalkınma Bankası), Dünya Bankası kuruluşu IFC, Fortis Bank ve West LB katılımıyla 240 milyon dolarlık krediye imza attı.

İSTANBUL - Eren Holding iştiraki Türkiye'nin en büyük kâğıt üreticisi Modern Karton, KfW IPEX-Bank (Alman Kalkınma Bankası), Dünya Bankası kuruluşu IFC, Fortis Bank ve West LB katılımıyla 240 milyon dolarlık krediye imza attı. Kredi faizinin Türkiye'nin borçlanma faizinden düşük olduğunu söyleyen Eren Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Eren, kredi ve öz kaynaklardan ayrılacak 125 milyon dolarla Modern Karton'a 365 milyon dolarlık makine yatırımı yapacaklarını söyledi.
Kredinin imza töreninde konuşan Eren, TEDAŞ'a bağlı dağıtım birimlerinin özelleştirilmesi için bu yıl çıkılacak ihalelerden ikisine katılacaklarını açıklayarak, "Birisi Trakya, diğeri Zonguldak. Enerji büyümek istediğimiz yeni branş" dedi. Modern Karton'un 2007'de tamamlanacak yatırımından sonra kapasitenin 300 bin tondan 700 bine yükseleceğini ve şirketin Doğu Avrupa'nın ikinci, Avrupa'nın 8'inci büyük üreticisi olacağını açıkladı.
Hergün 5 bin ağaç kurtuluyor
Hammaddeyi tamamen atık kâğıt kullanarak temin ettiklerini vurgulayan Eren, her gün 5 binden fazla ağacın bu sayede kurtulduğunu söyledi. 3 yılı geri ödemesiz 10 yıl vadeli 240 milyon dolarlık kredi, Fortis Bank ve West LB'nin de desteği ile 180 milyon doları KfW, 60 milyon doları da IFC'den sağlandı.