Kâhin Adana'dan uyardı!

Kâhin Adana'dan uyardı!
Kâhin Adana'dan uyardı!
'Kriz kahini' olarak tanınan ekonomist Nouriel Roubini: "Merkez Bankası ne yapacağına karar veremiyor"

Nouriel Roubini, Türkiye ’nin önünde aşması gereken engeller olduğunu, Merkez Bankası’nın ekonomiyle ilgili ne yapması gerektiğine karar veremediğini söyledi .

Çukurova Genç İşadamları Derneği’nin düzenlediği ‘Türkiye Geleceğini Konuşuyor’ söyleşilerinin bu ayki oturumuna katılmak için Adana’ya gelen Roubini, Türkiye’nin nispeten daha büyük bir cari açığı olduğunu ve Türk lirasının fazla değerli olduğunu ifade etti. Roubini, “Merkez Bankası ekonomiyle ilgili ne yapması gerektiğine karar veremiyor. Merkez Bankası büyüme için faizleri düşürmeli mi yoksa artırmalı mı karar vermeye çalışıyor. Cari açığı düşürmeye çabalıyor. İşte bu yüzden diğer kredi derecelendirme kuruluşları notunu artırıp artırmamaya karar vermediler” dedi.

Gelişmekte olan ülkeler hızlı büyüyecek

2008 resesyonu sonrası dünyanın tamamen değiştiğini belirten Roubini, “Yaşlı nüfus, alışılmış ekonomiler ve büyüme oranları, kamu ve özel borcu olan Amerika ve Avrupa ’da büyüme yavaş olurken, gelişmekte olan Asya ve Ortadoğu ülkeleri hızla büyüyecek” dedi. Çin, Hindistan, Brezilya ve Türkiye’nin gitgide yükselen ekonomiler olduğuna dikkat çeken Roubini, bu ülkelerin jeopolitik ve siyasal öneminin de arttığının altını çizdi.

bigPara.com