Kâhin Roubini'den cari açık uyarısı

Ünlü ekonomist Prof. Dr. Nouriel Roubini, Merkez Bankası'na ekonomi politikalarıyla destek verilmesi gerektiğini söyledi.
Haber: SEVGİ SAYAR BAŞARAN / Arşivi

İSTANBUL - Dünyanın 100 global düşünürü arasında 4’üncü sırada yer alan ünlü ‘Kahin’ lakaplı ekonomist Prof. Dr. Nouriel Roubini, artan cari açığın ve iç talepteki patlamanın Türkiye ekonomisi için risk oluşturduğunu söyledi. Türkiye Perakendeciler Federasyonu tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen “Yerel Zincirler Buluşuyor” konferansına başkonuşmacı olarak katılan Roubini, Türkiye ekonomisine ve demokrasisine övgüde bulunurken, uyarmayı da ihmal etmedi. Türkiye ekonomisindeki riskleri sıralarken cari açık ve aşırı kredi kullanımına dikkat çeken Roubini, “Riskler arasında İşsizlik, cari açık, enflasyon artışı ve aşırı kredi kullanımı önemli. İşsizlik Türkiye’de hâlâ çok yüksek. Cari açığı kısa vadeli fonlarla kapatmaya çalışmak, kırılganlığını arttıyor. Mal fiyatlarında artış var. Enflasyon artışı var. Bankaların verdiği kredilerde ve iç talepte patlama var. Bu da finansal açıdan riskleri oluşturuyor“ dedi.

AB büyük hata yaptı
Piyasada oldukça fazla likiditenin olduğunu belirten Roubini, Merkez Bankası’nın munzam karşılıkları arttırarak sorunaçare bulma çabasına ekonomi politikalarıyla destek verilmesi uyarısını yaptı. Avrupa Birliği’nin Türkiye’yi tam üye yapmayarak büyük bir hata yaptığını ifade eden Roubini, “Türkiye bölgesinde sahip olduğu istikrarlı demokrasi ile rol model. Türkiye nasıl istikrarlı bir demokrasi olacağının da bir örneği. Türkiye nüfusunun büyük çoğunluğu Müslüman olmasına rağmen bunu başarıyorsa Ortadoğu için rol model olabilir” dedi.

65 bin dolar aldı
5 bin kişinin katıldığı konferansta konuşan Roubini, Türkiye’nin bölgesinde önemli bir ticaret ve lojistik merkezi olma konumuna sahip olduğunu söyledi. Nouriel Roubini konferasta konuşmak için 65 bin dolar aldı.

Nüfus artışı Kuzey Afrika gibi olmasın
Nouriel Roubini, Türkiye’deki nüfus artışını olumlu gelişme olarak değerlendirdi ve ekledi: “Nüfus artışı ekonominin de büyümesi anlamına gelir. Fakat bu nüfus artışı eğitimle desteklenmezse Kuzey Afrika’da yaşanan olaylar gibi bir risk taşıyabilir.”

bigPara.com