Kıbrıs barışı Türklere 17 milyar avro getirir

Kıbrıs barışı Türklere 17 milyar avro getirir
Kıbrıs barışı Türklere 17 milyar avro getirir

Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü ne göre Kıbrıs sorununun çözülmesi Türkiye ye yarayacak.

İSTANBUL - Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü (International Peace Research Institute Oslo-PRIO) Kıbrıs merkezinin yayımladığı araştırmaya göre, Kıbrıs sorunu çözülür ve adaya barış gelirse Türkiye bu işten 17 milyar avroluk bir kazanç elde edecek.
Bunun 5.1 milyar avroluk bölümü tasarruf yoluyla, 12.3 milyar avroluk bölümü de iki ülke arasında büyüyecek olan ticaret hacmiyle ortaya çıkacak. Çözüm sonrası Yunanistan ise yılda 3 milyar avro fayda sağlayacak. Oğuz Çilsal, Praxoula Antoniadou ve Fiona Mullen tarafından hazırlanan raporda, Yunanistan, Türkiye ve Kıbrıs ekonomileri incelendi.
Türkiye’nin barış olması durumunda sadece askeri harcamaların ortadan kalmasından dolayı değil, adayla yapacağı finans, ticaret, enerji, ulaşım ve turizm işleriyle kazanç sağlayacağı kaydedildi. Güney Kıbrıs Genel Sekreteri Danışmanı Alexander Downer ise, “Bu rapor, adanın potansiyeliyle ilgili işadamlarının yorumlarını doğruluyor. İşadamları adaya barışın gelmesiyle Yunanistan, Türkiye ve Kıbrıs arasında devasa iş fırsatları olacak diyorlar” dedi. (Radikal)