Kıdem fonu için işsizin parasına göz diktiler

Kıdem fonu için işsizin parasına göz diktiler
Kıdem fonu için işsizin parasına göz diktiler
Kıdem tazminatı fonu için bu kez işsizlik sigortası fonu masada. 'Çok büyüdüğü' için yönetilmesi zor olan işsizlik sigortası fonu için yapılan kesintinin 1.5 puanı kıdem fonuna gidecek.
Haber: HACER BOYACIOĞLU / Arşivi

Tartışmalara neden olan kıdem tazminatı fonu, işsizlik sigortasının gelirlerini tırpanlayacak. Kıdem tazminatı fonu için hazırlanan yasa taslağında bugüne kadar işverenden işsizlik sigortası fonu için alınan 2 puanlık kesintinin 1.5 puanının kıdem tazminatı fonuna ödenmesi öngörülüyor. Devletin işsizlik fonuna her ay ödediği 1 puan ise hiçbir gerekçe gösterilmeksizin aynı taslakla yarım puan düşürülüyor. Sadece işçinin ödediği 1 puan sabit kalıyor. “Çok büyüdü, bu haliyle yönetemeyiz” diyerek işsizlik sigortası fonuyla ilgili değişikliği anlatan bürokratlara göre fon artık “tombul kedi” oldu. Söz konusu model daha önce SSK için de uygulanmış, SSK’nın mali birikiminin çok olduğu gerekçesiyle kaynakları başka alanlara aktarılmış ve kurum mali darboğaza girmişti.
Kıdem tazminatı için fon kurulursa, öncelikle işsizlik sigortası fonundan yararlanılacak. Halen işsizlik sigortası fonu için, her ay sigortalı bir, işveren 2, devlet 1 puan katkı yapıyor. Ancak söz konusu taslak yasalaşırsa, işçi adına puan ödenmeye devam edilecek. İşveren ise 1.5 puanlık işsizlik sigortası fonu ödemesini kıdem tazminatı fonuna aktaracak ve işsizlik fonuna sadece yarım puan katkı yapacak. Devletin payı ise 1’den 0.5 puana indiriliyor. Devletin 0.5 puanlık katkısının nereye yönlendirileceği ise belirsiz konular arasında bulunuyor.
GAP’a da gitmişti
Yetkililer uygulamanın gerekçesi olarak, işsizlik sigortası fonunun çok büyümesini gösteriyor. Fonun toplam varlığı haziran sonu itibariyle 57.3 milyar TL oldu. İşsizlik sigortası fonundan daha önce de GAP projesinin bitirilmesi için kaynak alınmıştı. Ancak geri ödeme için bir takvim çıkmadı.

TÜRK-İŞ’TEN REST
Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, kıdem tazminatının kaldırılamayacağını, kıdem tazminatı konusunda sergilenen sermaye yanlısı tavrın, barış ve huzur getirmeyeceğini ifade eti. Kumlu, “Hükümete ve sermayeye seslenmek istiyorum. Kıdem tazminatlarımız, istediğiniz gibi süreceğiniz tarlalarınız değildir. İşçinin kıdem tazminatının bir sahibi, bir koruyucusu vardır. Açıkça bir kez daha ilan ediyorum. İşçinin kıdem tazminatına el uzatan, karşısında Türk-İş’i görecektir. Kıdem tazminatlarının sahibi, bugüne kadar Türk-İş olmuştur, bundan sonra olmaya da devam edecektir” dedi. Kumlu kıdeme dokunulursa greve gideceklerini hatırlattı.

Asgari ücretli için yıllık 260 TL’lik kıdem
Taslağın yasalaşması halinde, asgari ücretli bir çalışan için işveren aylık 21 TL’lik kıdem tazminatı fonu ödemesi yapacak. Eğer fazla mesai, yemek , yol, ikramiye gibi yan ödemeler varsa bunlar da eklenecek ve yüzde 2’lik oran böyle bulunacak. Sadece asgari ücretin verildiği bir yerde ise, bir çalışan için yıllık ödeme 260 TL olacak. 10 kişiyi asgari ücretten çalıştıran bir işveren için kıdem tazminatı fonu yıllık 2600 TL’lik bir ek maliyet demek. Bu işverenler için yeni bir maliyet anlamına geliyor. Bu yük firmaların yüzde 2 artış yapmasını getirecek.

İşsizlik kurslarına ayrılan pay artacak
Taslağa eklenen geçici bir maddeyle ise, meslek edindirme kursları ve danışmanlık hizmetlerine işsizlik sigortası fonundan ayrılan pay arttırılıyor. Şu anki düzenlemede işsizlik sigortası prim gelirlerinin yıllık yüzde 30’u bu hizmetlere ayrılabiliyor. Taslağa göre ise, fonun tüm gelirlerinin yüzde 30’u meslek edindirme kursları ve danışmanlık hizmetlerine ayrılabilecek. Böylece, meslek edindirme kurslarına aktarılan kaynak 2 katına yakın artacak.

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/109389810938986

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Hükümet ve sermaye.. - Ege1973

  TÜRK-İŞ’TEN hükümete sert yanıt geldi bu uygulama korkunç işçiden değil patrondan yana bakış açısı..Çok belli değil mi halkı düşünen yok tamamen yeni kaynaklar peşindeler kobay da işçiler.Muhalefete sataşmayı bilirler ama halkı memnun ve mutlu etmeyi beceremiyorlar.Çoluk çocuk aç kalmış okuyacakmış üniversiteye gidecekmiş,evelenecekmiş onlara ne? zaten oğullarına gemicikleri almışlar adamlar rahat......

  Eee biz demiştik. - Sinan Devrim

  Yahu kimin parasına göz dikeceklerdi ki.Yumurtadan köşeyi dönen can ciğer kuzu sarmalarının mı,yoksa gemicikleri olan çocuklarının mı.Tabi ki "hiç bu kadar iştah ile evet dememiştik" diye destek pankartları açan sözde emekçi sendikalarının üyelerine dadanacaklar.Bol resmi jop ve resmi gaz yiyen Kesk ve Disk bağlısı sendika ve emekçilerine lafım yok ama Yandaş Hak ve Türk iş ile Memur Sen ve diğerlerine hayırlı girsin.Az uyarmadı ana muhalefet;yapmayın kandırılıyorsunuz diye.Bir sözümüzde emekçilere.Alnı secdeye bile değmeyen din bezirganları ile hamasetle adam vuran sahte milliyetçilere oy ve prim vermeyi bıraksınlar bir zahmet.Yoksa yakındır;İleri demokrasi ikramiye ve mesailerine de el koyacak.

  Kıdem tazminatı sorununun sahibi eğer Türk-İş ise yandınız ey işçiler... - Antipas

  Gerek kıdem tazminatı fonu, gerekse işsizlik sigortası fonu sonuç olarak finansal bir sorundur ve hükumet ve sermaye sınıfı her zaman yaptıkları gibi kol kola vererek bir taşla iki kuşu vurmakla yetinmeyip her iki fonun finansman yükünü de işçi sınıfının üzerine yıkma gayreti içerisine girmektedirler. Türk-İş'in başındaki sarı sendika ağaları yalnızca kendi kıdem tazminatlarını düşünürler, bunu da zaten üye ve delegelerinin çoğunun bilmedikleri yöntemlerle ve ana tüzüklerinde bile yazmayan düzenlemelerle son derece elverişli bir şekilde çözmüşlerdir ve garantisi de bizzat kendi profesyonel bilgi, beceri ve kişisel çıkarlarını gözetmede gösterdikleri uyanıklıklarıdır. Fon sorunu onların öncelikli bir sorunu değildir ta ki, "gün çarığı, çarık ayağı sıkana dek..."

  Fiyasko..! - papirus0606

  Bütün sistemi allak bullak ettiler..öylesine saçmaladılarki kendilerinden sonraki hükümetler bunların içinden nasıl çıkacak bilmiyorum. reform adı altındaki tüm uygulamalar fiyasko ile neticeleniyor

  ... - Filiz Balcı Ulusoy

  ' Çok büyüdüğü için yönetilmesi zor olan işsizlik fonu '...şimdi bu cümlenin meali bizim bunu hortumlayıp, gemiciklere falan çevirmemiz şart, gayrısı açlıktan ölüp-işsizlikten kırılsa da umrumuz değildir mi oluyor ?!

  Gündem ve durum. - LYCUSRIVER

  1- Sezeryan ve kürtaj vakası 2- Çalışanların haklarını nasıl törpülerim vakası. Bu şunu göstermekte.Ekonomi iyi yolda değil.Bir devlet çalışanın haklarına göz dikti ise , kimse çıkıp ekonomi iyi yolda diyemez.Güneş balçıkla sıvanmaya çalışılıyor.Nereye kadar.??