Kıdem tazminatı fonu rafa kalktı

Kıdem tazminatı fonu rafa kalktı
Kıdem tazminatı fonu rafa kalktı

İşçilere bayram müjdesi geldi. Bir süredir gündemde olan ve işçilerin kıdem tazminatı hakkını fona devretmeyi amaçlayan yasa rafa kalktı. Müjdeyi Türk- İş Genel Sekreteri ve Türk Metal Sendikası Başkanı Pevrul Kavlak twitter hesabından verdi.
Kavlak önceki gün Çalışma Bakanı Faruk Çelik ile görüştüğünü ve Çelik’in son Bakanlar Kurulu toplantısında Başbakan Recep Tayip Erdoğan ile aralarında geçen konuşmayı anlattığını belirtti. Kavlak twitter hesabından şunları paylaştı: “Sayın Bakan son Bakanlar Kurulu toplantısında Sayın Başbakan’ın kıdem tazminatı konusunun gündemlerinde olmadığını bu konunun artık kapatılması gerektiğini söylediğini iletti.” 

Bakan Çelik de rahatsızdı
Kavlak kararlı mücadelelerinin sonuç verdiğini belirterek “İşçilerimizin başına çorap örmek isteyenlere rağmen gündemden çıktı. Bu sendikal mücadelemiz açısından bir dönüm noktasıdır. Sendikalar artık çok daha güçlü bir biçimde yollarına devam edecektir” diye yazdı.
Kıdem tazminatı fonu taslağı Bakan Çelik için de sürpriz olmuştu. Tartışmalar boyunca Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de olan Çelik de taslağın sızdırılmasından rahatsızlığını “Kanaatime göre bunlar, kıdem tazminatının, kıdem tazminatı fonuna dönüştürülmesiyle ilgili sağlıklı ve düzenli bir çalışma yürütülmesi sürecini tıkamaya dönük açıklamalar” diye göstermişti. { EKONOMİ SERVİSİ}

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/109756410975648

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Kıdem tazminatı nedir?? - deniztüreoğlu

  Ben bu kıdem tazminatının ne olduğunu anlamış değilim. İşçi çalışıp karşılığını alıyor mu ? alıyor. çeşitli kanunlarla korunuyor mu ?korunuyor. e peki nedir bu kıdem tazminatı... işlerin kötü gitmiş işçini işten çıkartacaksın hadi bir de tazminat denkleştir. Anlamak zor.

  sendika her işçiyi sendikalı mı sanıyor - nese2010

  ya sendikasız işçiler ne olacak? kıdem tazminatı almaları engellenen yıl dolmadan baka bir şirkete transferi yapılarak tazminatı yakılan sendikasız işçiler ne olacak? onların vebali bu sendikanın boynuna o zaman.

  Şirin şirin bakıyorlar birbirlerine. - Mağdur_Halk

  Bir taraf dağdaki öbür taraf bağda ki. Sözüm ona yol kesmişler. Milletimizin gözüne alıştırma yapıyorlar.

  Türk-İş Genel Sekreteri hükümet sözcüsü müdür? - Antipas

  Türk_İş' in Genel Sekreteri hükümet sözcüsü müdür ki böyle bir açıklamayı yapmak ona düşüyor? Yarın Başbakan ya da çalışma bakanı "hayır benim böyle bir beyanım yoktur, yanlış anlaşılmadır, tasarı yasalaşacaktır" derse, bu muhterem ne der merak ederim. Duyan da Türk-İş' in aslanlar gibi bir mücadele vererek hükümete tasarıyı geri çektirdiğini sanacak. Ne günlere kaldık!

  Yemezler.... - candeniz02

  Bu saatten sonra yani yakin donemde secim oncesi AKP'nin tatli gorunme taktiklerine karsi artik uyaniktir bu halk umarim.Bu hamle tacir AKP'nin "kaz gelecek yerden tavuk esirgememe"hamlesidir..Yemezler..

  Nasrettin Hoca - voştaran

  Allah sevdiği kuluna eşeğini önce kaybettirir sonra buldururmuş. Sanki kıdem tazminatını ben fona aktarmaya kalktım da onlar da olmaz öyle şey dediler. Türk-İş de kendi kendine gelin güve olmuş...

  Tazminat şimdilik rafda - Ege1973

  CHP nin baskıları sonucu sosyal medya da halkı uyandırarak yine bir yılan hikayesini şimdlik engelledi ama seçimlerden sonra yalanla dolanla kazanırlarsa şimdilik erteledikleri bu çirkin yasa önerisini tekrar gündeme getirirler...