'Kıdem tazminatına dokunmak grev nedeni'

Türk-İş, 'Kıdem tazminatına saldırının grev nedeni olduğunu' açıkladı. Türk-İş, son dönemde kıdem tazminatı ve asgari ücrete yönelik tartışmalarla ilgili bağlı sendikalara, bölge ve il temsilciliklerine bir rapor gönderdi.

ANKARA - Türk-İş, 'Kıdem tazminatına saldırının grev nedeni olduğunu' açıkladı. Türk-İş, son dönemde kıdem tazminatı ve asgari ücrete yönelik tartışmalarla ilgili bağlı sendikalara, bölge ve il temsilciliklerine bir rapor gönderdi. İlk çıkışından itibaren 70, bugünkü hali ile 31 yıldır var olan kıdem tazminatının ülke ekonomisi için hiçbir olumsuzluğa neden olmadığı vurgulanan raporda, bu sürede işletmeler kurulduğu, ülkenin büyüyüp, geliştiği ve ekonomik büyüklükte ilk 20 ülke içine girdiği ifade edildi.
'Tartışılamaz hak'
'Son zamanlarda kıdem tazminatına karşı olumsuz bakışların yurtdışından yurtiçine taşınmaya başladığına' işaret edilen raporda, şu görüşlere yer verildi: "IMF ve Dünya Bankası, el attığı azgelişmiş ülkelerde uyguladıkları reçeteyi ülkemiz için de yazdı ve uygulanmasını istiyor. İşçi ücretinin ödenmemiş kısmı olarak gördüğümüz, işverene adeta bir fon olarak bırakılmış ve iş sözleşmesi sona ererken aldığımız kıdem tazminatımız tartışılamaz." Raporda, 'Kıdem tazminatı hakkına saldırının grev nedeni olduğu' kaydedildi.
Tüm teşkilattan kıdem tazminatı ve asgari ücret konularında daha duyarlı davranılması istenen raporda, "Kazanılmış haklarımıza saldırı sürerse uygulanacak eylemlere hazır olmanızı istiyoruz" denildi.