'Kıdem tazminatına dokunulursa yanıtımız genel grev, genel direniş olur'

Petrol-İş Sendikası Başkanı Mustafa Öztaşkın, kıdem tazminatında Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) dayatmalarıyla fon uygulamasına gidildiği, gün sayısının düşürülmeye çalışıldığını belirterek, "Bu konuya dokunmaya kalktığınız anda yanıtımız...

ANTALYA - Petrol-İş Sendikası Başkanı Mustafa Öztaşkın, kıdem tazminatında Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) dayatmalarıyla fon uygulamasına gidildiği, gün sayısının düşürülmeye çalışıldığını belirterek, "Bu konuya dokunmaya kalktığınız anda yanıtımız, Türk-İş'in genel kurulu kararı doğrultusunda genel grev ve genel direniş olacaktır" dedi.
Öztaşkın, Cumhurbaşkanlığı seçiminden önce ise genel seçimlerin yapılarak parlamentonun yenilenmesi gerektiğini söyledi.
'1936'dan beri tartışılıyor'
Petrol-İş Sendikası'nın 25. Dönem Genel Temsilciler Kurulu, Antalya'daki Lares Park Otel'de toplandı. Toplantıya, Genel Başkan Mustafa Öztaşkın, Genel Merkez yöneticileri, şube başkan ve yöneticileri ile sendikanın örgütlü olduğu işyerlerinin baştemsilci ve temsilcileri katıldı.
Petrol-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın, yürürlüğe girdiği 1936 yılından bugüne çalışma hayatının en tartışılan konusunun kıdem tazminatı olduğunu ve bugüne kadar göreve gelen hükümetlerin bunu azaltmak ve giderek kaldırmak için mücadele ettiğini söyledi.
'Amaç daha ucuz işgücü'
Kıdem tazminatında 4857 sayılı İş Yasası'nın geçici 6'ncı maddesi ve IMF'nin dayatmalarıyla fon uygulamasına gidildiği ve gün sayısının düşürülmeye çalışıldığını ifade eden Öztaşkın, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Amaç, Türkiye'de işgücünün daha ucuz hale getirilmesidir. İş Kanunu çıkarken, SSK hastaneleri devredilirken, sosyal güvenlik yasaları çıkarken yeterli şekilde gösteremediğimiz tepkileri artık kıdem tazminatında göstermeliyiz. Kıdem tazminatına sahip çıkmak ve bunu korumak Türkiye'de sendikaların varlığının da kanıtı olacaktır. Aksi halde sendikaların varlığı ve işlevleri tartışma konusu olacaktır. Petrol-İş Sendikası olarak kıdem tazminatımızı elimizden almak isteyenlere sesleniyorum: Kıdem tazminatımıza dokunmaya kalktığınız anda size vereceğimiz cevap, Türk-İş'in genel kurulu kararı doğrultusunda genel grev ve genel direniş olacak."
'Parlamento yenilenmeli'
Öte yandan, gelecek yıl Türkiye'nin iki seçim geçireceğini de kaydeden Mustafa Öztaşkın, "Türkiye'nin ve Türk toplumunun geleceğini belirleyecek olan bu seçimlerden önce, her seçmenin oyunun olabildiğince parlamentoya yansıyacağı yeni bir seçim yasası çıkarılmalıdır. Cumhurbaşkanlığı seçiminden önce genel seçimler yapılarak parlamento yenilenmelidir. Böylelikle cumhurbaşkanlığı seçimlerinde meşruiyet tartışmalarının önüne geçilmelidir. Laik, demokratik ve sosyal hukuk devletini savunan bir sendika olarak, cumhurbaşkanının bu felsefe doğrultusunda yeni parlamento tarafından seçilmesini savunmaktayız" diye konuştu.