Kilci: Devir işlemi yakında sonuçlanır

Özelleştirme İdaresi Başkanı Metin Kilci, Telekom'un yüzde 55 hissesinin devir işlemlerinin önümüzdeki günlerde sonuçlanmasını beklediklerini söyledi.

İZMİR - Özelleştirme İdaresi Başkanı Metin Kilci, Telekom'un yüzde 55 hissesinin devir işlemlerinin önümüzdeki günlerde sonuçlanmasını beklediklerini söyledi. Kilci, "Bu konuda haberler yayımlanmaktadır. Resmi olarak açıklamayı ancak, bütün işlemler tamamlandığında önümüzdeki günlerde yapacağız" dedi.
Kilci, İzmir Ticaret Odası'nın (İZTO) özel meclis toplantısında, özelleştirmede sağlanan başarının, Türk ekonomisinde sağlanan istikrar ve güven ortamı ile ortaya çıktığını söyledi. Özelleştirme politikalarında uygulanan kapsamlı programda alınan kararla 2003 yılında 830 milyon dolar, 2004 yılında 1.3 milyar dolar ve 2005 yılında 16 milyar dolar olmak üzere toplam 18 milyar dolarlık özelleştirme uygulaması gerçekleştirildiğini belirten Kilci, kamuoyunda "Galataport" adı ile bilinen İstanbul'daki Salıpazarı Limanı'nın ihale edilmesi ve Atatürk Havalimanı işletme hakkının özelleştirmesinin söz konusu rakama dahil olmadığını kaydetti. Kilci şöyle devam etti:
'30'a yakın devir oldu'
"45'e yakın kamu şirketindeki kamu hisselerinin tamamının satışı yapıldı. Yine 4 kamu şirketindeki kamu hisselerinin önemli bir bölümünün devri gerçekleştirildi. Diğer taraftan KİT'e bağlı 30'a yakın işletme devri yapıldı. 6 adet limanın satışına ilişkin ihaleler bu dönemde sonuçlandırıldı. Yine 2005'te Emekli Sandığı'na ait İstanbul Hilton'un satışını sonuçlandırdık. Yakında devri olacak. Büyük Efes Oteli'nin ihalesini yaptık. Büyük Ankara Oteli ihalesi sonuçlandı. Emekli Sandığı'na ait diğer otellerin de bu yıl ihale edilmesini hedefliyoruz."
İhalesi sonuçlanan kuruluşlardan birinin de Türk Telekom olduğunu dile getiren ÖİB Başkanı Metin Kilci, "Yüzde 55 hissesinin devir işlemlerinin önümüzdeki günlerde sonuçlanmasını bekliyoruz. Resmi olarak açıklamayı, ancak bütün işlemler tamamlandıktan sonra önümüzdeki günlerde yapacağız" dedi.
Elektrik dağıtım şirketlerinin özelleştirilmesi konusunda çalışmalarının somut aşamaya geldiğini anlatan Kilci, "Kısa zamanda bu konuda çok ciddi adımlar atmayı hedefliyoruz. Özelleştirme sonrasında piyasa düzenlemeleri içeren dar kapsamlı bir kanun taslağı Başbakanlık tarafından TBMM'ye gönderildi. Bu konunun yasalaşmasının akabinde elektrik dağıtım özelleştirilmesinde son derece kararlı adımlar atılacak" dedi. 2006'da en önemli projelerinden birinin de şeker fabrikalarının özelleştirilmesi olduğuna işaret eden Kilci, ilk olarak Bor, Burdur ve Ereğli fabrikalarının özelleştirilmesi çalışmaları yapılacağını ve bu fabrikaların ihaleye çıkarılacağını ifade etti.
Kilci, İzmir Limanı'nın özelleştirilmesine ilişkin şunları söyledi: "Limanın hemen yanında bulunan Demiryollar, Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü'ne ait alanın da değerlendirilmesi söz konusu. Bu konuda Ulaştırma Bakanlığı ve DLH ile mutabakat sağlandı ve sonuçlanmasından sonra İzmir Limanı'nda ihaleye çıkılacak."
Metin Kilci, iki kamu bankasının kamuda uzun süre muhafaza edilmesini de doğru bulmadığını, THY'nin özelleştirilmesi kapsamında sürdürülen çalışmalara ilişkin müdahalelerinin söz konusu olmadığını kaydetti. İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, konuşmasından sonra, Özelleştirme İdaresi Başkanı Metin Kilci'ye, "Rekor miktarda özelleştirme yapılmasına katkısı nedeniyle şükran plaketi verdi.