Kilci: Tüpraş'ta yargıya aykırı işlem yapmayız

Özelleştirme İdaresi Başkanı Metin Kilci, Tüpraş özelleştirmesinde yargı kararına karşı bir değerlendirme yapmalarının söz konusu olmayacağını belirtirken, "Böyle bir tasarrufumuz olamaz.

ANKARA - Özelleştirme İdaresi Başkanı Metin Kilci, Tüpraş özelleştirmesinde yargı kararına karşı bir değerlendirme yapmalarının söz konusu olmayacağını belirtirken, "Böyle bir tasarrufumuz olamaz. Burası hukuk devleti" diye konuştu.
CNN Türk'te canlı yayında soruları yanıtlayan Metin Kilci, Tüpraş'ın yüzde 51'inin özelleştirilmesine ilişkin Danıştay'ın verdiği yürütmeyi durdurma kararıyla ilgili kesin değerlendirme için resmi açıklamanın yapılması gerektiğini vurguladı. Dava dilekçelerine bakılarak bir değerlendirmenin mümkün olmadığını kaydeden Kilci, inceleme ve hukuki işlemler için 13'üncü daireden çıkacak karara bakılması gerektiğini söyledi.
Metin Kilci, daha önceki iptalle sonuçlanan ihalelerin farklı nitelikler teşkil ettiği için Tüpraş'a örnek alınamayacağını ifade etti. Tüpraş'ın 2003 yılında yüzde 65.75'inin özelleştirilmesinde iptalin nedeninin ihaleyi kazanan firma hakkında yeterli bilgi olmaması olduğunu vurguladı.
'Acele edilmedi'
Tüpraş'ta devir işleminin erken yapıldığına yönelik eleştirilerin hatırlatılması üzerine, Koç-Shell Ortaklığına ek süre verildiği gerekçesiyle de dava açıldığını açıklayan Kilci, "Özelleştirmeler yapılırken belli bir takım kurallar uygulanır, bu nedenle ihale yapılırken acele etmek veya hukuk dışı davranmak gibi konular söz konusu olamaz" diye konuştu.
"Gönlümüzden geçen bütün bunların hiç yaşanmamış olmasıydı" diyen Kilci, şöyle devam etti: "Yürütmeyi durdurma kararını basından duyduk. Bu karar geldikten sonra bir değerlendirme yapacağız. Bizim yargı kararı hilafına bir işlem yapmamız söz konusu değil. Böyle bir tasarrufumuz olamaz. Burası hukuk devleti. Mutlaka o incelemenin sonucunda gereğini yerine getireceğiz."
İdare hukukçularına getirilen eleştirileri de reddeden Kilci, Tüpraş ihalesiyle ilgili düzenlenen şartnamenin daha önceki yargı kararlarına bakılarak hazırlandığını söyledi ve "Bu konuda kendimize güveniyoruz" dedi.
Danıştay: Ne övün ne yerin
Bu arada Danıştay Başkanlar Kurulu, yazılı bir açıklama yaparak Tüpraş özelleştirmesinde kritik bir karara imza atan Danıştay'ın kararlarının eleştirilmesi ya da övülmesinin Anayasa'da öngörülen basın özgürlüğü kapsamında kabulünün mümkün olmadığı görüşünü savundu ve kararlara ilişkin basında çıkan haber ve yorumlara tepki verdi.