Kilci'ye Tüpraş soruşturması

Danıştay, Tüpraş'ın yüzde 14.76 oranındaki hissesinin İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda, Galataport projesine en yüksek teklifi veren konsorsiyumun üyesi İsrailli işadamı Sami Ofer...

ANKARA - Danıştay, Tüpraş'ın yüzde 14.76 oranındaki hissesinin İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda, Galataport projesine en yüksek teklifi veren konsorsiyumun üyesi İsrailli işadamı Sami Ofer adına hareket ettikleri öne sürülen altı yatırım fonuna satışıyla ilgili olarak suç işledikleri iddia edilen Özelleştirme İdaresi bürokratları hakkında soruşturma izni vermeyen Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın bu kararını kaldırdı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, bu karar sonrası Özelleştirme İdaresi Başkanı Metin Kilci, Başkan Yardımcısı Osman Demirci ile Sermaye Piyasaları Daire Başkanı Şükrü Doğan hakkında soruşturma açabilecek.
Kararda borsadaki satışla aleniyet ilkesine aykırı davranıldığı belirtilerek, "Satışın herkesin eşit koşullarda yarışabileceği biçimde gerçekleştirilmediği, böylece birim fiyatın belirlenmesinde etkili olacak en önemli unsurun göz ardı edildiği görülmektedir" denildi.
Özelleştirma Yasası'na kısmi iptal
Anayasa Mahkemesi, özelleştirmeyi hızlandırmak amacıyla İmar Kanunu'ndaki kısıtlamalardan muafiyet tanınmasına ilişkin düzenlemeleri iptal etti. Mahkeme kruvaziyer limanı yapımı için Kıyı Kanunu'ndaki kısıtlamalara uyulmaksızın imar planı yapılabileceğine ilişkin maddenin iptal istemini ise reddetti.