Kılıç: Altuğ sevgilisiyle, Hakko boşanma davasıyla manşette, memura ilgi yok

Türk-İş Başkanı Salih Kılıç kamu çalışanlarının sorunlarının ayrıntılı olarak tartışılmamasının üzüntü verici olduğunu belirtti. Salih Kılıç kendisini ziyaret eden Kamu-Sen Başkanı Bircan Akyıldız ve beraberindeki heyetle görüşme sonrasında gazetecilere şunları söyledi:

ANKARA - Türk-İş Başkanı Salih Kılıç kamu çalışanlarının sorunlarının ayrıntılı olarak tartışılmamasının üzüntü verici olduğunu belirtti. Salih Kılıç kendisini ziyaret eden Kamu-Sen Başkanı Bircan Akyıldız ve beraberindeki heyetle görüşme sonrasında gazetecilere şunları söyledi:
"Medyada Pınar Altuğ denen hanımefendinin ayrılması, aldatması manşetlerde. Kamu çalışanlarının sorunları ise öne çıkarılmamakta. Bu bizim için üzüntü vesilesidir. Ayrıca, Cem Hakko'nun 10 milyon YTL'lik boşanma davası her gün gündemde. Ama 1.5 milyon kamu çalışanının sorunlarının ayrıntılı tartışılmaması ise gerçekten üzüntü verici. Çalışanların objektif kriterler doğrultusunda sorunlarının daha iyi kamuoyuna yansıtılmasında yarar var."Memur maaşlarına yılın ilk altı ayında gerçekleşen enflasyon nedeniyle yapılacak ek zam konusunda konfederasyonların talebinin yerinde bulduklarını dile getiren Kılıç, halen 647 YTL olan en düşük devlet memuru maaşının da 1000 YTL'ye çekilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.
Kaynak tartışması
Türk-İş Başkanı Salih Kılıç, "Bütçede çalışanlara yapılacak zam konusunda kaynak bulunamadığı ifade edilirken, bazı farklı uygulamaları yakından takip ediyoruz" diye konuştu. Kamu-Sen Başkanı Akyıldız da, "Memurların haklarını geliştirmek için siyasete karşı en önemli gücümüz, kamuoyu desteği ve baskısıdır" dedi.
Salı günü memurların ileriye dönük beklentilerinin karşılanmasına yönelik görüşmelere başlanacağını belirten Akyıldız, beklentilerini teklif metni biçiminde Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin'e sunduklarını, kendisinden de gelecek yılla ilgili değerlendirmeyi yazılı istediklerini kaydetti. Akyıldız, memurların beklentilerini alıp mutabakat zaptı imzalamak istediklerini yineledi.