Kılıç: Her türlü eylemi yaparız

Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç, Türk-İş'in görüşü alınmadan gerçekleştirilecek ve kazanılmış hakların geriye gitmesine yol açacak düzenlemeler karşısında her türlü eylemi yapacaklarını ifade etti.

ANKARA - Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç, Türk-İş'in görüşü alınmadan gerçekleştirilecek ve kazanılmış hakların geriye gitmesine yol açacak düzenlemeler karşısında her türlü eylemi yapacaklarını ifade etti.
Türkiye Ağaç Sanayii İşçileri Sendikası (Ağaç-İş) 16. Olağan Genel Kurulu, Tes-İş Sendikası Konferans Salonu'nda toplandı. Salih Kılıç, burada yaptığı konuşmada, Türkiye ve dünyadaki gelişmeleri değerlendirdi. ABD Başkanı George Bush'un, "Türkiye'yi komünizmin eline düşmekten biz kurtardık" sözlerinin gerçeği yansıtmadığını söyleyen Kılıç, "Esas biz, ABD'yi, Ortadoğu'da koruduk" dedi.
Ekonomideki olumsuz gelişmelerin sıcak para girişi ve yüksek cari açıktan kaynaklandığını söyleyen Kılıç, 64 milyar doları bulan sıcak paranın 3.5-4 milyar dolarının ülkeden çıkmasının ekonomide dalgalanma yarattığını ifade etti. Ülkedeki sıcak paranın kaçmaması için yüzde 10 stopaj önlemi alındığını anlatan Kılıç, "Üretim, ihracat artmadan stopajın indirilmesi yanlıştır" dedi. Kılıç, Dünya Bankası tarafından işgücü maliyetlerinin düşürülmesi için bir paket hazırlandığına işaret ederek, şöyle konuştu:
'Kıdem tazminatı birleşmez'
"Türk-İş'in görüşü alınmadan gerçekleştirilecek ve kazanılmış hakların geriye gitmesine yol açacak düzenlemeler karşısında her türlü eylemi yapacağız. İşsizlik Sigortası Fonu'nun kıdem tazminatıyla birleştirilmesine 'evet' dememiz mümkün değil. Kıdem tazminatı maliyet unsuru değil."
Gelir dağılımının düzeltilmesi ve yaratılan katma değerden çalışanların payını alabilmesi için örgütlenmenin zorunlu olduğunu vurgulayan Salih Kılıç, "Suyun fiyatı bile serbest piyasada belirleniyor. Emeğin fiyatını da sendika belirler" diye konuştu.
Sosyal Güvenlik Reformu'na gerekli tepkiyi vermedikleri yönünde
eleştiri aldıklarını söylen Kılıç, şunları kaydetti: "Türk-İş bu konuda gereğinden fazla uzlaşma arayışında olmuştur. Ama içeride başka dışarıda başka konuşan birileri bizi eleştirmekte. Tasarılardaki birçok eksiklik bizim tarafımızdan giderilmiştir. Yasanın uygulanmasının 2007'ye bırakılması da bizim sayemizdedir."
Kılıç, sosyal güvenlik alanındaki yasalarda bulunan diğer eksiklerin giderilmesi için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkilileri ile görüşmelerini sürdüreceklerini kaydetti.
Ağaç-İş Genel Başkanı Mürsel Taşçı da hükümetin izlediği ekonomik politikayla enflasyonda düşme, ekonomide büyüme sağlandığını, buna karşın işsizliğin ve kaçak işçi çalıştırmanın arttığını söyledi. Esnek çalıştırmayı getiren İş Kanunu ile çalışanların elinde sadece kıdem tazminatı kaldığını ifade eden Taşçı, "Uzaktan bakarsak o da gidecek" dedi.