Kılıçdaroğlu için üzüldük

Kılıçdaroğlu için üzüldük
Kılıçdaroğlu için üzüldük
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun ekonomi gazetecileri ile biraraya geldiği gün Türkiye'nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviyeye yükselten Fitch'in Türkiye Müdürü Gülcan Üstay, 'Talihsiz bir tesadüf' dedi.
Haber: OKTAY ÖZDABAKOĞLU - oktay.ozdabakoglu@radikal.com.tr / Arşivi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ’nun Ekonomi Gazetecileri Derneği’nin toplantısına katılıp, hükümetin ekonomi politikalarını eleştirdiği sırada Fitch’ten gelen not arttırımı, aynı gün Meclis’te düzenlenen parti grup toplantılarının da ana gündemi olmuştu. Başbakan Erdoğan, Kılıçdaroğlu için, ‘bahtsız bedevi’ benzetmesinde bulunmuştu. Bu durumun Kılıçdaroğlu için büyük bir talihsizlik olduğunu belirten, Türkiye’nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviyeye yükselten Fitch’in Türkiye Genel Müdürü Gülcan Üstay, “Çok talihsiz bir tesadüf oldu. Bizim hiçbir şelkilde, not arttırım kararının açıklanması o toplantıya denk gelsin diye bir planımız yoktu. Sadece çok talihsiz bir gelişme olarak düşünüyorum. Türkiye’de farklı görüşler mutlaka vardır. Bizim bu açıkmamamız ile aynı zamana denk gelmesi talihsizlik” dedi. 

Krizlerden biz de ders aldık
Üstay, kredi derecelendirme kuruluşlarının da son krizlerden dersini aldığının altını çizdi. Kredi derecelendirme kuruluşlarına özellikle son yıllarda yapılan eleştirilere değinen Üstay, “Bizim verdiğimiz kararlar bir görüş sonucudur. Görüşümüzü değiştirmek için bazı göstergelerin değişmesini veya alınan kararların sonuçlarını görmek istiyoruz. Aradaki zaman frakından dolayı farklı bir algı gerçekleşebiliyor. Dünyada daha önce test edilmemiş krizler yaşanıyor. Krizlerden sonr biz de bazı çıkarımlarda bulunduk. Daha önce tesbit edilmiş metodolojiler üzerinden bazı olaylara baktığımızda biz de geride kalmış olabiliriz. Rating şirketleri de metodolojilerini piyasaya koşullarına veya dünyadaki gelişmelere daha uygun hale getiriyor. Bizim, yaşadığımız krizlerden aldığımız ders budur” dedi.
Türkiye’nin eriştiği not seviyesini koruyabilmesinin en önemli konu olduğunun altını çizen Üstay, önümüzdeki bir iki yıl içerisinde bu notun yukarı yönlü değişmesini öngörmediklerini söyledi.
Önemli olan notu korumak
Cari açık ve enflasyon rakamlarında Türkiye’nin notunu bir daha yukarı çekecek kadar bir iyileşme öngörmediklerine değinen Üstay, yurtdışı faktörlerin de bunda etkili olduğunu ifade etti. Türkiye’nin notunu arttırmalarında bütçe performansı ve kamu finansmanının yanı sıra Merkez Bankası’nın ekonomiye soğutmadaki başarısının etkili olduğunu hatırlatan Üstay, “Önümüzdeki iki yıl içerisinde cari açık tekrar yüzde 7’nin üstüne çıkar, enflasyon yüksek seviyelerde kalır ve ekonomide gene ciddi bir ısınma olursa Türkiye’nin notunu bu seviyede tutması zor olur” dedi.
Türkiye’de de muhalif bir kesimin olduğunu vurgulayan Üstay, “Şu anki siyasi riskin ekonomiye negatif bir etkisi olmadığını düşünüyoruz” dedi.


Sokaktaki vatandaşın vergi yükü azalır

Üstay, not arttırımının sokaktaki vatandaşa nasıl yansıyacağına ilişkin soruyu, “Türkiye’nin kaynak bulma kapasitesi artacak. Türkiye’de en yoğun borçlanan kurumlardan biri olan Hazine az borçlanır hale gelecek. Belli yatırımlar daha rahat yapılabilecek. Belki vatandaş daha az vergi öder hale gelecek. Şu anda vergilerin önemli bir bölümü dolaylı yoldan toplanıyor. Bütçe rakamları daha iyi olduğunda yapısal olarak bazı şeylerin değişmesi kolaylaşacak. Belki yarın hissetmeyeceğiz ama uzun vadede sokaktaki vatandaş da mutlaka hissedecek” diye yanıtladı.


Merkez Bankası kilit rol oynayacak
Hükümetin orta vadeli program hedeflerini tutturması durumunda bu notun korunacağının altını çizen Üstay, not arttırımın ardından Türkiye’ye ilginin artacağını kaydetti. Türkiye’ye bir nakit akışı olacağını ifade eden Üstay, “Paranın cari açık üzerinde nasıl bir etki yapacağı izlenecek. Bu da Merkez Bankası’nın piyasayı daha yakından takip edip belki alması gereken tedbirlerde farklılıaştırmaya gitmesine neden olabilir. En zor rol Merkez Bankası’nda olacak” dedi.


Suriye gerçeği gözardı edilemez
Suriye gerçeğini gördüklerine dikkat çeken Üstay, “Türkiye’nin Suriye ile savaşa girmesini öngörmüyoruz. Bu olursa ve ekonomiyi etkilirse not için görüş açıklarız” dedi.