@idrisemen

Kilis'te işsizliğin adı: Suriye

Kilis'te işsizliğin adı: Suriye
Kilis'te işsizliğin adı: Suriye

Fotoğraf: İDRİS EMEN

Suriye'deki sıcak süreç ülke ile ticari ilişkilerin hayati önemde olduğu Kilis ekonomisini iflasın eşiğine getirdi. Kent artık göç vermeye başladı.
Haber: İDRİS EMEN - emen.idris@radikal.com.tr / Arşivi

KİLİS- Suriye ’de Esad yönetimi ile Özgür Suriye Ordusu arasında başlayan savaş Kilis ekonomisini alt üst etti. Öncüpınar gümrük kapısının kapanmasıyla yaklaşık 10 bin kişi işsiz kaldı. Kilis Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı(KTSO) Mehmet Özçiloğlu: ‘‘Kilis ekonomisi iflas etti.’’
Yaklaşık 85 bin nüfusa sahip olan Kilis, Gaziantep ile Suriye arasında kalan ve geçimi tamamen sınır ticaretine dayanan küçük bir il. Suriye’de iç savaşın başlamasıyla Kilis’in ticaret hayatı önce durgunlaştı, daha sonra da Öncüpınar sınır kapısının kapanması ve Suriye hükümetiyle ilişkilerin sıfıra inmesiyle tarihinin en büyük ekonomik krizine girdi. 

Esnafın gündemi göç
Kilis Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Başkanı Mehmet Özçiloğlu Kilis’te yaşanan ekonomik krizi, “Kilis’in ekonomisi tamamen Suriye ile yapılan ticaretle ayakta duruyordu. Ancak savaş nedeniyle Öncüpınar sınır kapısı kapandı. Zaten Kilis’in sınır ticaretinden başka bir geliri yoktu; çünkü burası ne tarım şehri ne de turistik bir yer. Kilis’te fabrika yok denilecek kadar az. Öncüpınar sınır kapısının kapanmasıyla Kilis ekonomisi iflas etti” sözleriyle değerlendirdi.
Kilis ekonomisinin yeniden canlanması için alternatif ekonomik çözümlerin gerekli olduğunu belirten Mehmet Özçiloğlu sözlerine şu şekilde devam etti: ‘’Kepenk kapatma sınırına gelen Esnaf çok zor durumda, insanlar işsiz.” Kilis’in artık batıya doğru göç vermeye başladığının altını çizen Özçiloğlu “İnsanlar çalışmak için başta İstanbul olmak üzere büyük şehirlere gidiyor. Ekonomisinin tekrar normale dönmesi için Kilis’e yatırım şart. Hükümet bölgeye uzun vadeli teşvik paketi hazırlamalı’’ diye konuştu.

SANAYİ SİTESİ BOMBOŞ KALDI
Suriye’de yaşanan iç savaşın Türkiye ’de en çok Kilis’in ticari hayatını etkilediğini belirten Küçük Sanayi Yapı Kooperatifi Başkanı Tamer Gürbüz sözlerine şu şekilde devam etti: “Eskiden Öncüpınar sınır kapısından Suriye’ye yüzlerce nakliye aracı mal götürüyordu. O araçların çoğu Kilis sanayisinde tamir ve bakım görüyordu. Şimdi ise sanayi bomboş. Esnaf işsizlikten dolayı sinek avlıyor. Suriye’deki savaştan dolayı yaklaşık 10 bin kişi işsiz kaldı.’ ’Sınır ticaretinin kesilmesiyle artık elektrik borcunu bile ödeyemediğini belirten 6 yıllık mobilya imalatçısı Mesut Kiremitçi sözlerine yaşadığı ekonomik sıkıntıyı ifade ederek başladı. Kiremitçi, “Eskiden burada 7 kişi çalışıyorduk. Krizin başlamasıyla 5 kişiyi işten çıkarmak zorunda kaldım. Gelirimiz yüzde 90 azaldı. Üç aydır Ödemelerimi yapamıyorum” dedi.

bigPara.com