'Kimse işimizi öğretmesin'

Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, kredi kartları yasa tasarısına ilişkin "Kimse bize işimizi öğretmeye kalkmasın. Biz işimizi iyi yaptığımızı düşünüyoruz" dedi.

İSTANBUL - Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, kredi kartları yasa tasarısına ilişkin "Kimse bize işimizi öğretmeye kalkmasın. Biz işimizi iyi yaptığımızı düşünüyoruz" dedi.
Garanti Bankası'nın yeni kredi kartı Flexi Card'ın tanıtımında soruları da yanıtlayan Özen, kredi kartı kanun tasarısı ile ilgili bir soru üzerine şöyle konuştu: "Kredi kartı konusunda bir yanlış yaptığımızı düşünmüyorum. Bankacılık sektörü olarak çok iyi ürünler çıkarıyoruz. Kimse bize işimizi öğretmeye kalkmasın. Biz işimizi iyi yaptığımızı düşünüyoruz. Limitler de dahil."
Kredi kartları yasa tasarısına ilişkin düzenlemeleri değerlendiren Özen, borçlunun borcunu ödemesi üzerine düzen kurmak gerektiğini belirterek "Sağlıklısı ve doğrusu budur. Geriye dönük, ortadaki sözleşmeyi hiçe sayan bir düzen kurmamak lazım. Liberal ekonomiden uzaklaşmamak lazım" dedi.
'Ödememe eğilimi arttı'
Özen, bankacılık sektörünün kredi kartları konusu dahil hesap veremeyeceği bir konunun bulunmadığını ifade etti ve her şeyi şeffaf ve açık bir şekilde yaptıklarını söyledi. Özen, kartlar konusunda Bankalar Birliği'nin görüşünü bildirdiğini, sonucu beklediklerini kaydetti.
Kredi kartları yasa tasarısına ilişkin değerlendirmenin ortak bir açıklamayla yapılacağını belirten Garanti Ödeme Sistemleri Genel Müdürü Mehmet Sezgin, bankalar olarak af çıkarma eğiliminde olmadıklarını dile getirdi. Sezgin, finansal zorluğa düşen müşterilere, icra takibine gelene kadar onlarca mesajlaşma yaptıklarını, çoğunun da borcunun yeniden yapılandırıldığını söyledi. Sezgin, "Af olsun diye bir beklenti içinde kimse olmasın. Ortada müşterilerin serbest iradesiyle oluşan bir sözleşme var" dedi. Ergun Özen ise bu tür tartışmaların ödememe eğilimini artırdığına işaret etti.
Kredi kartları yasa tasarısına komisyonda eklenen geçici maddeye göre icra takibinin başladığı tarihteki anapara borcu tamamen tahsil edilinceye kadar borçluya 12 taksit imkânı sağlandı, faiz 22 olarak öngörüldü.
Bonus Card ve Shop and Miles'ten sonra tüketicilere Flexi Card'ı hazırlayan Garanti Bankası, kart sahibine bonus, taksit, kampanya, faiz gibi özellikleri kendisinin belirleyeceği bir seçenek sunuyor. Basın toplantısında verilen bilgiye göre tüketici, kartın özelliklerini harcama ve ödeme alışkanlıklarına göre kendisi belirleyebilecek. Bu türde bir kartın dünyada ilk kez tüketiciye sunulduğunu söyleyen Mehmet Sezgin, yatırım maliyetinin 3.5-4 milyon dolar düzeyinde olduğunu açıkladı.
Türkiye'deki ilk çipli kart olan Bonus Card'ın bugün 5 milyon kullanıcısı olduğunu anlatan Ergun Özen, kredi kartlarında toplam pazar payının 5 yıl içinde üç katına çıktığını ve yüzde 22'ye ulaştığını belirtti.
Hedef yeni müşteri
Özen, Flexi Card'la başka bankaların müşterisini alarak kartta pazar payını artırmayı hedeflediklerini söyledi. Bankanın toplam gelirleri içinde kredi kartlarından elde edilen gelirlerin önemli bir paya sahip olduğunu kabul eden, kredi kartı gelirlerinin sadece faizden oluşmadığını, içinde komisyonlar, ücretler olduğunu vurgulayan Özen, Garanti'nin toplam gelirleri içinde kredi kartının payının yüzde 25-26 olduğunu kaydetti.
Garanti'den kişiye özel kart
Flexi Card için bir yıldır çalışan Garanti Bankası, yeni kartla 500 ile 750 bin arasında yeni müşteri kazanmayı hedefliyor. Flexi'nin diğer kredi kartlarından ön önemli farkı kartı kullanan kişilerin ödeme ve harcama alışkanlıklarına göre kartı kişiselleştirebilmeleri. Flexi Card sahiplerinin tasarımından bonusuna, kampanyasından faiz oranına kadar kartın özelliğini seçme şansı olacağını aktaran Garanti Ödeme Sistemleri Genel Müdürü Mehmet Sezgin, Flexi Card'da faizde alt sınırın yüzde 3.45, üst sınırın ise yüzde 5.95 olduğunu belirterek, tüketicilerin kişisel olarak oluşturabilecekleri 9 binden fazla finansal parametre bulunduğunu söyledi. Enflasyonsuz ortamda herkesin gelir gider dengesini gözetmesi gerektiğini, kredi kullanırken, ödemelerini yaparken, en avantajlı olanı seçmesinin önemine işaret eden Özen, bir gazetecinin 'Flexi Card, Sinan Aygün'ün istediği kart gibi' sözleri üzerine, "Kimsenin istediğini yapmıyoruz. Bir yıldır yaptığımız hazırlık çerçevesinde bu kart oluşturuldu" dedi.