'Kimsenin endişesi olmasın'

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, halkın hassasiyetlerini gözetmek, iyi bilmek zorunda olunduğunu söyledi. Ekonomideki kırılganlıktan sık bahsetmenin sakınca yaratacağını vurgulayan Babacan şöyle konuştu:

İSTANBUL - Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, halkın hassasiyetlerini gözetmek, iyi bilmek zorunda olunduğunu söyledi. Ekonomideki kırılganlıktan sık bahsetmenin sakınca yaratacağını vurgulayan Babacan şöyle konuştu:
"Sürekli tehdit ve risk olgusunu ön planda tutmak başta işadamları ve
sanayicilere zarar verir. Morallerin bozulmasına izin vermemeliyiz. Yakalanan tarihi fırsatı; yersiz endişelerle gölgelememeliyiz. İş dünyası bu konuda çok hassas olmalıdır."
Kendisinden önce yapılan konuşma sırasında, zafiyetten bahsedildiğini anımsatan Babacan, "Kimsenin endişesi, olmasın. Bizim şu ana kadar yürüttüğümüz ekonomik reform programı devam ediyor" dedi.
Halkın hassasiyeti
Türkiye'nin zorluklarını, gayet iyi bildiklerini dile getiren Babacan şunları söyledi:
"Halkımız nelerden mustarip gayet iyi biliyoruz. Çok farklı alanlarda yaşanan insan haklarıyla ilgili, özgürlüklerle ilgili sıkıntılarla büyüdük. Onun için bazı konulara bakarken sadece kendi penceremizden değil, biraz da toplumun penceresinden bakmayı da öğrenmek gerekmektedir."
Ekonominin toparlanmasında özel sektörün, yani sanayici ve işadamlarının önemli bir itici güç olduğunu kaydeden Babacan, bugün atılıma geçmiş, yıldızı parlayan bir ekonomi varsa, bunun sanayi ve işadamlarının katkıları ve fedakârlıkları sayesinde olduğunu söyledi.