'Kimsenin malına el konulamaz'

Türkiye'nin 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, TMSF tarafından kardeşi Şevket Demirel'e ait 9 şirkete el konulması üzerine destek olmak amacıyla dün gittiği Isparta'da yaptığı değerlendirmede, "Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nde kimsenin malına mülküne el konulamaz.

ISPARTA - Türkiye'nin 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, TMSF tarafından kardeşi Şevket Demirel'e ait 9 şirkete el konulması üzerine destek olmak amacıyla dün gittiği Isparta'da yaptığı değerlendirmede, "Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nde kimsenin malına mülküne el konulamaz. Bu bir gasp sayılır" dedi.
Helikopterle geldiği İslamköy'de ilk olarak aile mezarlığı ziyaret eden Demirel daha sonra agabeyi Şevket Demirel, avukatı Necati Şahin ve Ulaştırma eski Bakanı Yaşar Topçu ile yaklaşık yarım saat görüştükten sonra basın mensuplarını kafeteryaya çağırttı. Gazetecilerin, Şevket Demirel'e ait tesislere el konulmasına ilişkin soruları yanıtlayan Demirel, şunları söyledi: "Kardeşimin kimseye borcu yoktur, ne devlete ne başka birisine. Türkiye hukuk devletidir. Mülkiyet hakkı aziz haktır. Türkiye'de bir başkasının suçu yüzünden bir başkası cezalandırılamaz. Ben bu uygulamanın ne derece hak ve hukuka uygun olduğunu öğrenmeye geldim. Umarım ki bu yanlış düzeltilecektir. Umarım ki bu uygulamayla birçok kişiye iş, aş veren tesisler, işlemez hale gelmez. Fevkalade üzgünüm."