Kipta_'tan konut müjdesi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin konut şirketi Kiptaş, İkitelli, Yakuplu, Maltepe, Aydos, Sefaköy ve Zeytinburnu ilçelerinde 75'er metrekarelik alt ve orta gelir grubuna hitap eden konutlar üretmeye hazırlanıyor.

İSTANBUL - İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin konut şirketi Kiptaş, İkitelli, Yakuplu, Maltepe, Aydos, Sefaköy ve Zeytinburnu ilçelerinde 75'er metrekarelik alt ve orta gelir grubuna hitap eden konutlar üretmeye hazırlanıyor. Yeni inşa edilecek konutlar geçen hafta Esenyurt'ta 65 milyar liradan satışa sunulan konutların altında bir fiyatla satılacak.
Ürettikleri konutların arsa payı hariç metrekare maliyetinin 420 milyon lira civarında olduğunu ifade eden Kiptaş Genel Müdürü İsmet Yıldırım, "Bizim satışa sunduğumuz konutların maliyetini aslında arsa payları yükseltiyor. Eğer yüksek arsa payları olmasa biz İstanbullulara 35-40 milyar liraya da konut satabiliriz. Yeni satışa sunacağımız projeler önceki konut projelerinden daha ucuz olacak. Özellikle peşinatları aşağıya çekeceğiz. Yeni projelerde peşinatlar 4-8 milyar lira arasında değişiyor" diye konuştu.
Bankalarla pazarlık
Esenyurt'taki konutların satışında Akbank, Vakıfbank, Garanti Bankası ve Denizbank ile masaya oturduklarını, en uygun teklifin ise Garanti Bankası'ndan geldiğini söyleyen İsmet Yıldırım, "Türkiye'de gerçek anlamda mortgage sisteminin (ipotekli konut edindirme sistemi) uygulamasında önemli bir adım attık. Bileşik faizde tek haneli rakamlarla kredi kullandırılmasını sağlıyoruz. Bu çok önemli bir adım. Yaklaşık 50 trilyon liralık konut kredisi aylık 0.71 faiz oranıyla kullanıldı. Diğer projelerimizde de bankalar ile masaya oturmayı planlıyoruz. En uygun teklif hangi bankadan gelirse onunla anlaşıp İstanbulluların ucuz konut edinmesini sağlayacağız. Bu konuda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Topbaş'ın isteği var" şeklinde konuştu.
Şartlara göre uygun arsa arayışlarını sürdürdüklerini belirten İsmet Yıldırım bu yıl sonuna kadar ki projelerini ise şu şekilde sıraladı: "75 metrekarelik İkitelli'de 1600, Yakuplu'da 650 konut. Maltepe'de 75 ve 95 metrekare ağırlıklı 5 ile 7 bin konut. Pendik Aydos'ta 125 metrekarelik 430 konut. Sefaköy'de 95 metrekarelik 850 konut. Zeytinburnu'nda 956 konutluk dönüşüm projesi gerçekleşecek."
20 bin form dağıtıldı
KİPTAŞ'ın geçen hafta içinde satışa sunduğu Esenyurt'taki 642 konut için şimdiye kadar 20 bin form alındığını belirten Yıldırım, "Ama bu projelerde talep başvuru tarihinin son 2-3 üç gününde patlıyor. Başvurular 29 temmuzda bitiyor. Gelecek hafta 20 bin form daha dağıtacağız" dedi.