'Kira için yasa çıkarmayı düşünmüyoruz'

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, kira artışlarını kanunla sınırlamanın mümkün olmadığını belirtti. Bakan Şener, 'II. Edirne Uluslararası Hıdrellez Festivali'ne katılmak üzere...

EDİRNE - Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, kira artışlarını kanunla sınırlamanın mümkün olmadığını belirtti. Bakan Şener, 'II. Edirne Uluslararası Hıdrellez Festivali'ne katılmak üzere geldiği Edirne'de, gazetecilerin sorularını yanıtlarken kiracı değişimi halinde kira bedelinin ne olacağının kanunla belirlenmesinin de teknik olarak mümkün olmadığını söyledi. Enflasyonu aşağıya doğru çekme konusunda hükümetin kesin kararlılığını sürdürdüğünü vurgulayan Şener, 2006 yılına ait enflasyon hedefinin gerçekleşeceğini ve herhangi bir sorun olmadığını ifade etti. Abdüllatif Şener, "Önümüzdeki aylardan itibaren de bunun bu şekilde gelişeceğini hep birlikte göreceğiz" dedi.
Dünyada girdi fiyatlarında yükselme olduğunu aktaran Şener şöyle konuştu: "Uluslararası piyasalarda hammadde ve enerji maliyetlerinde artış var. Özellikle nisan ayında ham petrolün varili 75 dolara kadar çıkmıştır. 10 dolar olan rakamın 75 dolara çıkması, doğrudan doğruya enerji maliyetini ve akaryakıt maliyetini artırmıştır. Bu da ulaşımı etkilediği için tüm maliyeti artırdı."
'Hedef gerçekleşecek'
Nisan ayı enflasyon rakamlarına bakıldığında, tekstil ve giyimdeki artışın ortalamanın üzerinde olduğunu belirten Şener, "Yüzde 9 fiyat artışı var. Bunun gerekçesi de nisan ayında yeni sezon ürünlerinin mağazalarda piyasaya çıkmasıdır. Yeni sezon ürünler, yeni etiketle piyasaya çıktığı için rakamlar yüksek çıkmıştır. 2006 yılına ait enflasyon hedefi gerçekleşecektir" diye konuştu.
Son dönemde altının ekonomik anlamda dünyada prim yaptığını ifade eden Abdüllatif Şener, "Tasarruf araçlarının kârlılığı, göreli olarak değişir. Altına olan güvenin artması dövizle ilgili beklentilerin, en azından tasarruf niyetiyle yapılan beklentilerin son birkaç yıldır durağan seyir izlemesiyle ilgilidir" ifadesini kullandı.