Kiradaki enflasyon yıllık enflasyonu üçe katladı

Nisan ayı enflasyon rakamları Merkez Bankası'nın yakındığı 'kira fiyatlarındaki katılığın' devam ettiğini ortaya çıkardı. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) Tüketici Fiyatları Endeksi'ni...

İSTANBUL- Nisan ayı enflasyon rakamları Merkez Bankası'nın yakındığı 'kira fiyatlarındaki katılığın' devam ettiğini ortaya çıkardı. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) Tüketici Fiyatları Endeksi'ni (TÜFE) hesaplarken esas aldığı Türkiye genelinde ortalama kira ücreti son bir yıldaki enflasyona göre üç kat daha yüksek arttı. Ortalama kiranın yüzde 21.6 oranında artarak 301.13 YTL'ye çıktığı son bir yılda enflasyon ise yüzde 8.83 oldu. Konut kirasındaki yıllık artışın da enflasyonun 12.77 puan üzerinde gerçekleştiği belirlendi. Geçen yılın nisan ayında Türkiye genelindeki ortalama kira 247.63 YTL düzeyinde bulunuyordu.
Geçen yıl sonunda 284.02 YTL olarak hesaplanan Türkiye genelindeki ortalama konut kirasında bu yılın ilk dört aylık döneminde yüzde 6.02 oranında artış yaşandı. İlk dört ayda enflasyondaki artış ise yüzde 2.6 olarak gerçekleşti. Buna göre konut kirasındaki artış enflasyonun 3.42 puan üzerinde gerçekleşti.
Martta yüzde 0.98 artmıştı
Ortalama konut kirası bu yıl ocak ayında yüzde 2.17 artarak 290.19 YTL olarak gerçekleşmişti. Ocakta enflasyon ise yüzde 0.75 olarak belirlenmişti. Kiranın yüzde 1.73 artarak 295.20 YTL olduğu şubat ayında ise enflasyon yüzde 0.22'de kalmıştı. Enflasyonun yüzde 0.27 arttığı mart ayında ise kiradaki artış yüzde 0.98 oranında gerçekleşti. Enflasyonun yüzde 1.34'le yüksek bir oranda gerçekleştiği nisan ayında ise kira ücretindeki artış yüzde 1.02 olarak belirlendi. Kiranın 301.13 YTL'ye çıktığı nisan ayında kiradaki artış enflasyon artışının 0.32 puan altında kaldı. Ancak nisandaki enflasyonun 0.69 puanlık kısmı tek başına giyim ve ayakkabı fiyatlarından kaynaklandı. Giyim ve ayakkabının bu etkisi çıkarıldığında nisan TÜFE artışı yüzde 0.65 düzeyinde kalıyor.
TÜİK konut kirasını nasıl hesaplıyor?
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Tüketici Fiyatları Endeksi'ni (TÜFE) her ay 81 il merkezi ve 72 ilçeden fiyat derleyerek oluşturuyor. Ortalama konut kirası da söz konusu yerlerdeki toplam 3 bin 740 konuttan derlenen rakamlarla hesaplanıyor.
TÜİK uzmanlarından edinilen bilgiye göre, ortalaması 301 YTL olarak hesaplanan konut kirası İstabul'da Boğaz'a bakan yalıdan da Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki gecekondudan da alınan fiyatların ortalaması esas alınarak belirleniyor.
Nisanda derlenen en yüksek kira rakamının 2 bin YTL'ye kadar çıktığı, en düşük kiranın ise 50 YTL'ye kadar düştüğü görülüyor. Türkiye'nin bütün illerinden derlenen veriler değerlendirilerek, Türkiye genelinde ortalama bir konut kirası hesaplanıyor.