Kırdar, Britanya'nın en zenginleri arasına girdi

İngiltere'de yayımlanan The Sunday Times gazetesinin geleneksel 'Britanya'nın En Zengin Bin İsmi' listesinde ilk sırayı ünlü Hint asıllı çelik kralı Lakshmi Mittal alırken...

LONDRA - İngiltere'de yayımlanan The Sunday Times gazetesinin geleneksel 'Britanya'nın En Zengin Bin İsmi' listesinde ilk sırayı ünlü Hint asıllı çelik kralı Lakshmi Mittal alırken, eski İstanbul valilerinden Lütfi Kırdar'ın yeğeni ve eski YÖK Başkanı İhsan Doğramacı'nın kuzeni Nemir Kırdar 300 milyon sterlinlik (yaklaşık 710 milyon YTL) servetiyle 192. sırayı Kraliçe II. Elizabeth ile paylaştı.
192. sırada yer alan Nemir Kırdar'ın finans sektöründe Bahreyn merkezli Investcorp adlı şirketi eliyle yaptığı yatırımlarla başarılı olduğunu hatırlatan Times, şirketin Haziran 2005'e kadar geçen bir yılda, gelirlerinde yüzde 22'lik net artış sağlayarak cirosunu 63 milyon sterline yükselttiğine dikkat çekti. 69 yaşındaki Kırdar'ın şirketini 1982 yılında kurduğunu hatırlatan gazete, ünlü işadamanın Londra'da yaşadığını kaydetti. Investcorp'un değerinin 1 milyar sterlin olduğuna işaret eden The Sunday Times, Kırdar'ın bu değerin yüzde 20'lik hissesine sahip olduğu tahminine yer verdi. Kırdar'ın diğer malvarlıklarıyla birlikte 300 milyona yakın bir kişisel serveti idare ettiği belirtildi. Nemir Kırdar, 2005 yılı listesinde 200 milyon sterlinlik servetle 234. sırada yer almıştı.
'Miras değil alın teri'
Aynı sıraları birden fazla kişinin paylaşması nedeniyle 1000 aşkın ismin yer aldığı listede 1012 erkek ve 77 kadın servetlerinin büyüklüğüne göre sıralanırken, zenginlerin 767'sinin servetini 'miras yoluyla değil, kendi bilek ve emek gücüyle edinenler' olduğu belirtildi. 233 kişi ise 'miras yoluyla zengin' olarak listeye girdi.
Listede 211 kişi emlak zengini olarak gösterilirken, 152 kişinin servetlerini bankacılık, sigortacılık ve borsacılık gibi paraya para kazandırarak edindiği, 106'sının sanayicilik ve madencilik gibi alanlarda kazandığı, 76'sının ticaretle edindiği kaydedildi. 63 kişinin gıda üretim ve satışıyla servet edindiği belirtilen listede, 62 kişi otelcilik ve eğlence sektörü, 59 kişi inşaat ve taahhüt işleri, 58 kişi bilgisayar ve cep telefonu teknolojisi, 57 kişi medya, TV ve film sektöründen kazanımlarıyla zengin olarak gösterildi.
Kraliyet ailesinden tek kişi
Listeye göre, 39 kişi müzik sektöründe, 32 kişi hizmet sektöründe, 31 kişi ulaşımda, 28 kişi otomotivde ve 26 kişi parfümeri ve ilaç sanayisinde servet edindi. Kraliyet ailesinden bu yıl sadece Kraliçe Elizabeth'in 192. sırada Nemir Kırdar ile birlikte yer aldığı listede, dokuzu dük, altısı markiz, 11'i kont, dördü viskont ve 22'si lord, sekizi barones ve ikisi leydi olmak üzere pek çok da aristokrat yer aldı. Listenin ilk iki sırası Hint asıllı Lakshmi Mittal ve Rus vatandaşı Roman Abromovich olmak üzere iki yabancı tarafından paylaşılırken, Kraliçe'nin kuzeni Westminister Dükü ise emlak varlığıyla yine üçüncü sıraya oturmayı başardı. Mittal'ın serveti 14 milyar 881 milyon sterlin olarak açıklanırken, Roman Abromovich'in ise 10 milyar 800 milyon sterlinlik servete sahip olduğu açıklandı.
Pek çok Asyalının ve Uzakdoğulunun da girdiği listede, Afgan vatandaşı ve İsmaili topluluğunun lideri 69 yaşındaki Ağa Han da 1 milyar 250 milyon sterlinlik servetiyle yer aldı.
Harry Potter zengin etti
Harry Potter serisinde yayımladığı kitaplar ve bu kitaplar temel alınarak çekilen filmlerden kazandığı 520 milyon sterlinlik servetle Joanna Rowling'in 122. olduğu listede, Semiramis Pekkan'ın eski eşi Gulu Lalvani 450 milyon sterlinlik servetiyle 146. sıraya oturdu. Listede Madonna ve eşi Guy Ritchie 251. sıraya oturdu. Çiftin servetinin 248 milyon sterlin olduğu bildirildi. Catherina Zeta-Jones ve Michael Douglas çifti de 175 milyon sterlinlik servetleriyle 332. sırada yer aldı.
David Beckham da listede
Times gazetesi, dört yılda vergi kaçakçılığından 156 milyon sterlin kazandığı iddiasıyla mahkemelik olan Nasser Ahmed adlı Arap asıllı işadamının en zenginler arasında olduğunu ve 151 milyon sterlinlik bir serveti elinde tuttuğunu belirtirken, jüri tarafından suçlu bulunup altı yıl hapse mahkûm edilen ve firar eden Ahmed'in 'suçla zengin olanlara örnek teşkil ettiğini' yazdı. David ve Victoria Beckham çifti 87 milyon sterlinlik servetleriyle 674. sıraya oturdu.
Kraliçe Elizabeth ile aynı sırada
Atatürk döneminin valilerinden olan Kerküklü Kırdar ailesinden Lütfi Kırdar'ın yeğeni Nemir Kırdar, 300 milyon sterlinlik servetiyle Britanya'nın en zenginleri listesinin 192'nci sırasına Kraliçe Elizabeth ile birlikte girmeyi başardı. Bir dönemler 'Gucci', 'Saks Fifth Avenue' gibi markaları ve mağazaları bünyesinde barındıran dünyanın finans devlerinden 'Investcorp'un sahibi olan Nemir Kırdar, Londra'da yaşıyor. İngiltere'nin en zengin ikinci adamı Abromovich'in de Türkiye ile yakın bağları bulunuyor. TMSF tarafından satışa çıkarılan Star TV ve gazetesine Roman Abromovich'in talip olduğu iddiası ekonomi dünyasını karıştırmıştı. Adı İstanbulspor'un satışında da duyulan Abromovich'in Star TV ve gazetesini istediği öne sürülmüştü. Kamuoyuna açıklanmayan görüşmeler sonrasında TMSF'nin Abramovich'in teklifini hükümete aktardığı ancak hükümetin görüşünün 'Star'ın, Türk şirketlerine satılması' yönünde olduğu ifade edilmişti. Hakkında Rus mafyasıyla bağlantılı olduğu iddiaları olan Abromovich, İngilizlerin ünlü Chelsea takımını 90 milyon dolara satın alarak dünyada gündemi belirlemişti. İngiltere'nin zenginleri listesinde yine birinci sırada yer alan demir çelik devi Mittal ise, Erdemir'in özelleştirilmesi sırasında Türkiye gündemini meşgul etmiş, ancak ihalede elenmişti.