Kırgızistan'ın Avrasya Ekonomi Birliği yolu açıldı

Kırgızistan'ın Avrasya Ekonomi Birliği yolu açıldı
Kırgızistan'ın Avrasya Ekonomi Birliği yolu açıldı
Rusya ve Belarus'un öncü olduğu 2014 yılında temelleri atılan Avrasya Ekonomi Birliği Kırgızistan'ın birliğe dâhil edilmesi yönünde anlaşmaya vardı.

Avrasya Ekonomi Birliği’nin yaptığı açıklamada, Kırgızistan’ın birliğe üye olmasıyla birlikte mal, sermaye, hizmet ve işgücünün serbest dolaşımının önünün açıldığı bildirildi. Bu sayede Kırgızistan için enerji, ulaşım ve tarım alanlarında büyük altyapı projelerinin gerçekleşmesinin daha kolay olacağını belirten açıklamada, Kırgız vatandaşlarının Avrasya Ekonomi Birliği’ndeki her ülkede çalışma hakkına da sahip olacağına yer verildi.

Rusya ’da ‘Göçmen işçi’ olmaya son

AEB’nin devam eden açıklamasında, Kırgızistan ve Kazakistan arasındaki gümrük kontrollerinin de sonlandırıldığı bilgisi verildi. Kırgızistan’ın artık Avrasya Ekonomi Birliği’ne tam üye olmasından dolayı, Rusya’da ‘göçmen işçi’ terimi de böylece kullanımdan kalkacak. Kırgızistan vatandaşlarının eğitim belgeleri her AEB ülkesinde geçerli olacak.

Kırgızistan ve Kazakistan arasında ekonomik ilişkiler gelişecek

Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev ise Kırgızistan’nın AEB üyeliğinin iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerini arttıracağını açıkladı. Nazarbayev, ayrıca Kazakistan’ın en büyük kenti olan Alma Atı ile Kırgızistan’daki Issık Gölü arasında bir yol inşa edileceğinin de haberini verdi.

bigPara.com