Kırmızı alarm

Kırmızı alarm
Kırmızı alarm
Bayram sonrası piyasada yerli hayvan bulunamıyor. Tüketicinin ithal eti tercih etmediğini söyleyen kasaplara göre fiyatlar artacak.
Haber: NURİYE DOĞU / Arşivi

Kurban Bayramı sonrasında et fiyatlarının düşmesi beklenirken piyasada et kıtlığı çıktı. Bayram süresince sadece kurban kesen vatandaşa ‘et parçalama, kıymaya çekme’ gibi hizmetler veren ve satış yapamayan kasaplar, bayram sonrasında piyasadan ‘yerli hayvan’ bulamadı. Kurban Bayramı’nda alıcı bulamayan angusları müşterileri istemediği için almayan kasaplar, şimdi kara kara bu haftayı nasıl geçireceklerini düşünüyor. Yerli hayvanların karaborsaya düşmesi nedeniyle et fiyatlarının daha da yükselmesi bekleniyor. 

Et krizinin en canlı olduğu dönemde 30 TL sınırına kadar çıkan dana etinin kilogram fiyatı da ‘ithalata’ karşın pek değişmedi.
Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ, kasapların çoğunun bayramı sadece müşterinin kurban etini hazırlamakla geçirdiğini anlattı. Yalçındağ’a göre, satışlar ancak bir ay sonra evlerdeki kurban etinin tükenmesiyle normale dönecek. 

Kadıköy çarşısında hizmet veren Yalçındağ Kasap’ın İşletme Müdürü Selçuk Sevüç ise bayram sonrası işlerin oldukça durgun olduğu görüşünde. Şu anda kesim olmadığı için mal bulmakta zorlandıklarını belirten Sevüç şöyle konuşuyor: “Piyasada sadece kesilmeyen ithaller var. Bu hafta oldukça zor geçecek gibi görünüyor. Fatih ’teki tarihi Mücahit Kasap’ın ortağı Edip Düşer de piyasada yerli hayvan bulamadıklarını söylüyor. 

İthal alsak elimizde kalır 
Eminönü’ndeki toptancı İnci Kasap’ın İşletme Müdürü Erkan Büyüközer, ithal etin hâlâ tüketicinin cüzdanına yansımadığını söylüyor. Bu yıl da yine Kurban Bayramı’nda satışların durduğunu belirten Büyüközer şunları söylüyor:
“Perakendede fiyatlar çok az düştü. Normalde bugün 200 kuzu almam lazım, müşteri bekliyor ama ancak 25 tane alabildim. Çünkü piyasada yok. Ancak ithal var, onu da müşteri istemiyor. Alırsam elimde kalır.” 

Angusları kimse istemiyor
Et ve Balık Kurumu’nun açtığı ihaleler kapsamında temmuz ayından kasım ayı başına kadar Türkiye’ye toplam 89 bin ithal canlı sığır girdi. Kurban Bayramı’nda ilgi görmeyen ithal angusları ise Et Balık Kurumu’nun alacağı açıklandı.

bigPara.com

    ETİKETLER:

    Türkiye

    ,

    Fatih