Kırmızı alarm!

Kırmızı alarm!
Kırmızı alarm!
Siyasi krizdeki Yunanistan'ın Euro Bölgesi'nden çıkacağı endişeleri ve İspanya'ya yönelik kaygılar Avrupa piyasalarını sarstı.

Ekonomik ve politik belirsizliklerin yaşandığı Yunanistan’ın Euro Bölgesi’nden ayrılma ihtimali ile İspanya’ya yönelik kaygılar piyasalarda tansiyonu yükseltti. Euro, Yunanistan’daki krizin yatırımcıların risk iştahını olumsuz etkilemesiyle dolar karşısında 1.2873 ile 4 ayın en düşük seviyesine geriledi. Yunanistan borsası yüzde 4,56 düştü. Çin’in ekonomiyi düzene sokma girişimlerinin küresel beklentilerini olumsuz etkilemesinin eklenmesiyle Avrupa borsaları 4 ayın en düşük seviyesine indi. Petrolünün varil fiyatı da 100.23 dolarla son 4 ayın en düşük seviyesine indi. Altının ons fiyatı da yaklaşık yüzde 1,5 düşerek 1.558 dolara düştü. Euro Bölgesi’nde sanayi üretiminde martta artış beklenirken, yüzde 0,3 düşmesi büyüme beklentilerine olumsuz yansıdı. Yunanistan’daki gelişmelerin ülkenin eurodan çıkma ihtimalini arttırdığına dikkat çeken analistler, seçimler yenilenirse radikal sol SYRIZA’nın oylarını yükselterek diğer AB karşıtı partilerle hükümet kurabileceğini vurguluyor. Almanya ise Yunanistan’ın programa sadık kalmasını istiyor. Fitch de Yunanistan’ın eurodan çıkmasının en çok İspanyol ve İtalyan şirketleri etkileyeceğini duyurdu. Öte yandan Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schauble, AB üyesi ülkelerin maliye bakanları ile Brüksel’de yapılan ortak toplantıdan sonraki açıklamasında, “Yunanistan’ın eurodan çıkmasını istemiyoruz fakat mali sorumluluklarını yerine getirmeliler” dedi. Öte yandan iç piyasada Merkez Bankası’nın, piyasaları şaşırtarak ‘normal gün’ uygulamasına geçmesinin etkisiyle dolar TL karşısında 1.81’in üstüne çıktı. Merkez’in bu tercihi yaparken, dolar/TL kuruna değil, TL’nin gelişmekte olan ülkelerin para birimlerine göre karşı sergilediği performansa baktığını belirten Garanti Bankası Ekonomik Araştırmatlar Müdürlüğ Koordinatörü Ali İhsan Gelberi, “TL para birimlerine karşı son iki haftadır değer kazanıyordu. Merkez’in kararına şaşırmadım.” dedi.

Piyasalar geriliyor
Yunanistan’da hükümeti kurma çabaları sonuçsuz kaldı.
Yunanistan’ın eurodan çıkma riski arttı.
İspanya ve İtalya’nın borçlanma ihalelerinde faiz yükseldi.
İspanyol bankalarının ECB’ye borcu 263.5 milyar euro ile zirvede.
Çin Merkez Bankası zorunlu karşılık oranlarını yarım puan düşürdü.
Almanya’da Merkel, ülkenin en kalabalık eyaleti olan Kuzey Ren Westphalia’da seçimleri kaybetti.
Euro Bölgesi’nde mart ayında sanayi üretimi yüzde 0,3 geriledi.

İspanya sallanıyor
Bankacılık sektörüne ilişkin sorunlar nedeniyle tedirginliğin en önemli nedenlerinden olan İspanya’nın 5 yıllık borcunun kredi iflas takas primi (CDS) 540 puanla tarihi zirveye çıktı. Bu, 10 milyon dolarlık 5 yıl vadeli İspanya tahvilini sigortalamanın bedelinin 540 bin dolara ulaştığı anlamını taşıyor. İspanya ile Almanya’nın 10 yıl vadeli tahvilleri arasındaki getiri farkı da 477 baz puanla euro tarihinin zirvesini gördü. İspanyol bankalarının ECB’ye borcu 263.5 milyar euro ile rekor seviyeye çıktı. İtalya’nın 10 yıllık tahvil faizi % 4 yükselerek yüzde 5,75’e ulaştı.

ACI İTİRAF
Yunanistan’ın teknokrat Başbakanı Lukas Papadimos, dışarıdan yardım gelmemesi durumunda ülkenin haziran ayı başlarından itibaren ülkenin parasız kalacağını açıkladı. Hazinesinde 1.5 milyar euro olan Yunanistan’ın bugün 460 milyon euro ödemesi var.  {EKONOMİ SERVİSİ}

bigPara.com