Kırmızı bu yıl 'Anadolu'yu keşfetti

Kırmızı bu yıl 'Anadolu'yu keşfetti
Kırmızı bu yıl 'Anadolu'yu keşfetti

Kırmızı'nın bu yılki reklam kampanyası da bir hayli ilginç. Kampanyanın fotoğraf çekimlerinde çeşitli reklam ajanslarından gerçek reklamcılar rol alıyor.

Bu yıl ilk kez 'Kırmızı Bölge' ile Anadolu'ya açılan Kırmızı Ödülleri'ne, bölgeden 60 ajans 270 reklamla başvurdu.
Haber: NURİYE DOĞU / Arşivi

Bugüne kadar 6 bin 700 reklamın yarıştığı basında en iyi reklam ödülleri ‘Kırmızı’ sekizinci yılında gizli kalmış Anadolu reklamcılığındaki yaratıcılığı su yüzüne çıkartıyor. Kırmızı, bu yıl ilk kez yapılacak ‘Kırmızı Bölge’yle İstanbul’dan önce 17 Aralık akşamı Ankara ’da bölgenin en iyi reklamlarını seçecek. Anadolu şehirlerinden daha önce çok az sayıda başvuru aldıklarını belirten Kırmızı Ödülleri Koordinatörü Gürül Öğüt, bu yıl il il gezerek ‘Kırmızı Bölge’ konseptini oluşturduklarını ve 14 ayrı kategori açtıklarını söylüyor. Anadolu’dan çok yaratıcı fikirlerin çıktığını anlatan Öğüt, Konya, Eskişehir, Ankara, Adana, İzmir, Bursa, Gaziantep, Trabzon gibi illerden şu ana kadar 60 ajansın toplam 270 reklamla başvurduğunu, içlerinde çok parlak projeler olduğunu ifade ediyor. Öğüt, “Meğer Anadolu reklamcılığının müthiş bir potansiyeli varmış. Biz de bunu yeni keşfettik” diyor.

Sektör ‘Kırmızı web’de buluşacak
Sektördeki yaratıcılığa destek vermek amacıyla 2003’ten bu yana ‘Kırmızı’ ödül törenini düzenlediklerini belirten Öğüt, “Reklamın etkili olması için yaratıcılık şart. Bunu iyi yapanların da desteklenmesi gerekiyor. İşte ‘Kırmızı’ bunu yapıyor” diyor. Öğüt, yakında ‘Kırmızı web’ diye reklamcıların bir araya geleceği yarı blog konseptinde bir sanal platformu hayata geçirmeye hazırlandıklarının da haberini veriyor.

Radikal 'Canlı Kırmızı' sponsoru
Bu yıl ödül törenine Radikal Gazetesi de ‘Radikal Canlı Kırmızı’ bölümüyle sponsor oluyor. Canlı Kırmızı’da yarışmacıları şunlar bekliyor: Ödül törenine bir saat kala kulise her bir ajanstan bir reklam yazarı ve grafiker çağrılıyor. Bir saat içinde sadece ellerindeki kâğıt kalemle belirlenen bir konuda sosyal mesaj içerikli minik bir kampanya hazırlamaları isteniyor. Ve bir saat sonunda hazırlanan çalışmalar oylamaya alınarak, ‘Radikal Canlı Kırmızı’ birincisi seçiliyor.

Başvurular 20 Aralık'a uzatıldı
İstanbul’da 24 Şubat tarihinde düzenlenecek büyük ödül töreni için başvuru tarihi de 20 Aralık’a kadar uzatıldı. Kırmızı Reklam Ödülleri’ne www.kirmiziodulleri.com adresi üzerinden başvuru yapılabiliyor. Bugüne kadar 6 bin 718 reklamın yarıştığı ve 7’si büyük ödül Kıpkırmızı olan, 182 Kırmızı ödülünün verildiği organizasyonun jüri başkanlığını Ogilvy Türkiye Ülke Başkanı Aytül Özkan, moderatörlüğünü de Kırmızı Koordinatörü Gürül Öğüt yapıyor. Kırmızı Ödülleri’nin Klan tarafından tasarlanan bu yılki reklam kampanyası da bir hayli ilgi çekici. Fotoğrafları Sebati Karakurt tarafından çekilen kampanyanın fotoğraf çekiminde çeşitli reklam ajanslarında çalışan ve dağcıdan itfaiye erine, boksörden inşaat işçisine kadar farklı kimliklere bürünen gerçek reklamcılar yer alıyor.

bigPara.com