Kırmızı ete giren Banvit'te iki kiloluk tavuk, 250 kiloluk danayı taşıyor

Kırmızı ete giren Banvit'te iki kiloluk tavuk, 250 kiloluk danayı taşıyor
Kırmızı ete giren Banvit'te iki kiloluk tavuk, 250 kiloluk danayı taşıyor

Banvit Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Görener, Banvit Kırmızı markasıyla 90 çeşit ürünle pazara girdiklerini söyledi. Banvit?in Bandırma?daki arazisinde 20 bin büyükbaş hayvanı var.

Banvit kırmızı et için 45 milyon liralık yatırım yaptı. Dana 1.5 yılda yetiştiği için kırmızı ette henüz kâr edemeyen şirkette iki kiloluk tavuk 200 kiloluk dana için çalışıyor. Banvit kırmızı ette liderlik hedefliyor
Haber: MURAT ÖĞÜTÇEN / Arşivi

BANDIRMA - Beyaz et sektörünün önde gelen üreticilerinden Banvit, büyük fırsatlar gördüğü kırmızı et pazarında hızlı büyümeyi hedefliyor. 2005 yılında sektöre giren bu yılda pazara ürünlerini sunan Banvit Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Görener, kırmızı ette şu ana kadar kâr edemediklerini belirterek, “İki kiloluk tavuk, 200 kiloluk danayı sırtında taşıyor. 2010 sonuna kadar bu böyle devam edecek. Tavuk 40-50 günde geri dönüşüm sağlıyor. Ama dana 1.5 senede yetişiyor. Bu nedenle dana etinden daha para kazanmadık” dedi.
Ömer Görener, Banvitaş’ı şirketin şemsiyesi olarak oturtacaklarını ve bunun altına Banvit, Kırmızı, Körpe ve Gözde şirketlerini koyacaklarını söyledi. 

Beyaz ette 2008 lideri
Görener, beyaz et sektöründe 2008 yılı sonu rakamlarıyla yüzde 12 pazar payıyla lider konumda olduklarını belirterek, “Kırmızı et piyasasında ise halen yüzde 1 olan pazar payına sahibiz. 2011’de de bu rakamı yüzde 2’ye çıkararak bu alanda da liderliği hedefliyoruz” dedi. Banvit markasının beyaz etle bütünleştiğini kaydeden Görener, “Marka bilinirliliği ve güvenilirliği nedeniyle Banvit ile kırmızı markasını birlikte kullanıyoruz. Banvit ismi beyaz et markası olarak devam ederken, kırmız ette de kırmızı markası öne çıkacak” diye konuştu. 

‘Uzmanlığı taşıyacağız’
2009 yılıyla birlikte sektöründe 41. yılını kutlayan Banvit’in, kırmızı et satışının 2008’de 30 milyon TL olduğunu ve bugüne kadar 45 milyon dolar yatırım yaptığını söyleyen Ömer Görener, “Beyaz et üretimindeki uzmanlığımızı şimdi kırmızı et alanına da taşıyoruz” ifadesini kullandı.
Banvit Kırmızı markasının tanıtım toplantısında konuşan Görener, Balıkesir’in Bandırma ilçesi yakınlarında bin dönüm arazi üzerine kurulu olan besi çiftliklerinde büyük baş hayvan sayısının 20 bine ulaştıklarını belirterek şöyle konuştu: 

50 bin baş hedefi
“2011 yılına kadar 50 bin baş sürü oluşturmak istiyoruz. Bu da yılda 12 bin 500 ton et ve yüzde 2 pazar payına ulaşmak anlamına geliyor.” Banvit A.Ş.’nin geçen yılın tamamında 635 milyon TL grup cirosu olduğunu söyleyen Görener, ‘Banvit Kırmızı’ markasıyla ciroda da hissedilir bir artış beklediklerini söyledi. Görener, bu yıl cirolarını kırmızı etle beraber 750 milyon TL’ye çıkarmak istediklerini açıkladı. Kırmızı et üretiminin Banvit’in beyaz et üretim süreçleriyle oldukça uyumlu bir paralelde yer aldığını vurgulayan Görener, Türkiye’de halen kırmızı et üretiminin dünya ortalamasına kıyasla çok düşük olduğunu ve en fazla pazar payının yüzde 1’i bile aşmadığını bu nedenle de pazarın büyüme potansiyeli olduğuna dikkat çekti.
“Biz de Banvitaş şemsiyesi altında kırmızı ette aşamalı olarak büyüme hedefindeyiz” diyen Görener, şöyle devam etti: 

‘Dağıtımla örtüşüyor’
“Önümüzdeki senelerde Banvit’in toplam cirosunda kırmızı etin cirosunu yüzde 20 seviyesine çıkarmayı planlıyoruz. Çünkü kırmızı et, Banvit olarak varolan dağıtım ve pazarlama ağımızla çok iyi örtüşüyor.”

Gübreden elektrik üretecek
Banvit çiftliklerinde yetiştirilen büyük baş hayvanların dışkısıyla ortaya çıkan metan gazını elektrik enerjisine çevirecek. Bu konuda 6 milyon avroluk yatırım planlandığını anlatan Görener, bunun 5 milyon avrosunu Türkiye Sınai Kalkınma Bankası’ndan (TSKB) alınmasının planlandığını söyledi. 

İhtiyacın üçte birini karşılayacak
Görener, bu yolla 3 megavatlık elektrik elde edeceklerini belirterek, “Bu rakam işletmenin elektrik ihtiyacının 3’te 1’ine denk geliyor. Bu yolla yılda 2 milyon TL’lik tasarruf etmiş olacağız” diye konuştu. Gübrenin fermante edilmesiyle ortaya çıkan karbondioksit, metan ve hidrojen sülfür bileşenlerinden, metanın yanıcı özelliği olmasından dolayı elektrik enerjisi üretilebiliyor.

‘Ramazanda fiyat düşmez’
Kırmızı etteki ürün çeşitliliğini her geçen gün artırdıklarını kaydeden Görener, “Biz tüketicilere kuşbaşı, kıyma, sucuk, sosis, biftek, şiş ve köfte gibi ürünler sunuyoruz. Şu anda kırmızı ette ürün çeşidimiz 90’a ulaştı. Piyasa taleplerine bakarak ürün çeşitlemesine de gideceğiz” dedi. Ramazana sayılı günler kala et piyasasıyla ilgili bilgiler veren Görener, şöyle devam etti: “Rama-zanda beyaz et sektöründe üretici firmalar iddialı planlar yapıyorlar. Tavuk eti arzında artış olacağı için tavuk etinde fiyat düşmesi beklenebilir. Ama kırmızı ette düşüş beklemiyoruz.”