Kırmızı ette maliyet yüksek, fiyat düşmez

SETBİR Başkanı Bahçıvan, kırmızı et sektöründeki sorunun esas olarak fiyat artışı değil, sektörün üretim, maliyetlerini düşürmekte başarısız kalması olduğunu belirtti

İSTANBUL - Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği (SETBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, kırmızı et sektöründeki sorunun esas olarak fiyat artışı değil, sektörün üretim maliyetlerini düşürmekte başarısız kalması olduğunu belirtti. Bahçıvan, Kurban Bayramı öncesinde kırmızı et sektöründe yaşanan sıkıntılara ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, son dönemde sektördeki fiyat artışlarının birkaç yıllık perspektifte ele alınması gerektiğini belirtti. Eylül 2008-Eylül 2009 döneminde koyun etindeki fiyat artışının yüzde 100’e ulaştığını ifade eden Bahçıvan, 2009 yılı başından bugüne sığır etindeki fiyat artışının ise yüzde 25 oranında gerçekleştiğini kaydetti.
Bahçıvan, “Bu kısa bir dönem için yüksek oranda artış olabilir. Ama 3-4 yıl geriye gidip incelediğimizde fiyatların esasında olması gereken seviyeye geldiğini görüyoruz” dedi. 2007 yılından bu yana aşırı artış gösteren yem fiyatları nedeniyle özellikle küçük ve orta ölçekli besi çiftliklerinin sayısı ve kapasite kullanımlarının azaldığını kaydeden Bahçıvan, yeterli kazancı sağlayamayınca üreticinin besicilikten uzaklaşarak anaç hayvanlarını kesime gönderdiğini, bunun da arzın daralmasına ve fiyatların artmasına neden olduğunu anlattı. Uzun dönemli kalıcı bir hayvancılık ve et sektörüne özel politikalarla verimliliğin yakalanabileceğini belirten Bahçıvan, “Sorunun esası fiyat artışı değil, sektörün üretim maliyetlerini düşürmekte başarısız kalmasıdır. Mevcut üretim, maliyet ve fiyat yapısı, ne yazık ki halk sağlığını da tehdit eden kayıt dışının, üretim sürecinin çiftlikten sofraya her noktasında artmasını da beraberinde getirmektedir” değerlendirmesinde bulundu.
Bahçıvan, “Üretim maliyetlerini düşürücü önlemler alınmaz ise yüksek fiyatlar tüketime olumsuz yansıyacak ve sektörün daralmasına yol açacaktır” dedi. (Radikal)