Kırtasiyede özel okul farkı

Kırtasiyede özel okul farkı
Kırtasiyede özel okul farkı
Velilerin 'Çocuğumu özel okula mı göndersem devlet okuluna mı' tartışması artık kırtasiyede başlıyor. Özel okulların istediği malzemeler fiyatı katlıyor.

Okulların açılmasına sayılı günler kala, kırtasiye sektörü yıllık cirosunun yüzde 70’ini yaptığı en hareketli sezona girdi. Bu yıl uygulanacak 4+4+4 sistemi ile 66 aylık çocuklar da kırtasiyeleri doldururken, fiyatlardaki ‘özel okul-devlet okulu’ farkı dikkat çekiyor. Veliler bu fiyat farkını sadece okul ücretlerinde değil, kırtasiye alışverişlerinde bile yaşıyor. Çünkü okulların ihtiyaç listeleri özel ya da devlet olma durumuna göre değişiyor. Örneğin; bir devlet okulu listesine ‘suluboya’ yazarken, özel okul bu listeyi ‘x marka suluboya’ olarak velinin eline tutuşturuyor. Özel okulların boya renginin çeşitliliğinden fırçanın markasına göre her şeyi belirlediğini belirten kırtasiyecilerin de listesi buna göre hazır: Okula yeni başlayan bir devlet okulu öğrencisinde ortalama harcama 70-150 TL arasında olurken, bu fatura özel okulda 300 TL’den başlıyor.

Boya ya da markalı boya!
Özel okullarda ihtiyaç listelerinin geniş tutulduğunu belirten NT Kırtasiyeleri’nin Kurumsal İletişim Müdürü Arif Özel, “Örneğin en basiti devlet okulları 6’lı boya seti isterken özel okullarda tüm renkler isteniyor. Daha pahalı ve özel markalı ürünleri istiyorlar” diyor.
Yaptıkları araştırmalarda Anadolu’da alışverişlerin fiyat odaklı, büyükşehirlerde ise markaya yönelik olduğunu ifade eden Özel, kırtasiyelerin de ‘özel-devlet’ farkına göre hazırlıklı olduğunu söylüyor. Şu anda satışlarda en yoğun dönemi yaşadıklarının altını çizen Özel’e göre, 25 kuruşa da kalem var, 15 liraya da. Burada alışveriş tamamen okulun isteğine göre şekilleniyor. Kasada veliye düşen faturada devlet okulunda maksimum 150 TL’yi bulurken, özel okullarda 300 TL’yi aşıyor.

4 milyar dolarlık sektör
Bu yıl 4+4+4 sistemi ile hedef kitlenin genişlediğini anlatan Özel, “Yaş grubu küçüldükçe kırtasiyelerdeki malzemeler de çeşitlendi. Artık alışverişlerde ürünlerin sağlıklı olmasına çok daha fazla dikkât edilmeli. Mağazalarımızda çocuk gelişimi uzmanları velilere yardımcı oluyorlar” diyor.
Türkiye ’de kırtasiye sektörünün 4 milyar doları bulduğunu belirten Tüm Kırtasiye Sanayicileri Toptancıları Derneği (TÜKİD) Başkanı Mehmet Helvacıoğlu, bu dönemde yeni çıkan tebliğler ile kullanılan hammaddenin standardının yükselmesinin ve laboratuvar maliyetlerinin artmasıyla fiyatların yüzde 15’e kadar zamlanacağına dikkat çekiyor. Türkiye’de 25 bin perakendeci kırtasiye olduğunu ifade eden Mehmet Helvacıoğlu, sektörün yüzde 70’inin ithal ürünlerden oluştuğunun altını çiziyor.
Öte yandan Türk Standartları Enstitüsü de (TSE) sağlık riski açısından velileri TSE markalı ürünleri tercih etmeleri konusunda uyardı. Öte yandan Türk Standardları Enstitüsü (TSE) de okul alışverişlerinde sağlığa zararlı madde kullanımı riskine karşı çocukları korumak için velileri TSE markalı ürünleri tercih etmeleri konusunda uyardı. Öte yandan Türk Standardları Enstitüsü (TSE) de okul alışverişlerinde sağlığa zararlı madde kullanımı riskine karşı çocukları korumak için velileri TSE markalı ürünleri tercih etmeleri konusunda uyardı.

4+4+4’ten 13 mİlyon dolar katkı!
Kırtasiye sektörü için ‘11 ayın sultanı’ sayılacak eylül ayının bu kez ayrı bir önemi var. Çünkü eğitimde bu yıl başlayan 4+4+4 sistemiyle kırtasiye sektörünün küçük müşterilerinin sayısı neredeyse katlandı. Geçen yıl 1.2 milyon öğrenci okul ile tanışırken bu yıl bu rakam ‘otomatik olarak’ 2.3 milyona çıktı. Böylece çok tartışılan sistem ‘tartışmasız’ olarak kırtasiye sektörünü olumlu yönde etkiledi. Öyle ki, okula yeni başlayacak öğrencilerin sektörde 12-13 milyon dolarlık bir ticaret hacmi oluşturması bekleniyor.

Kitap kaplama bile 2.5 lira! 
Bazı okullar ile anlaşarak kırtasiye alışveriş listesini okulun istediği şekilde paket olarak sunan Nezih Kırtasiye’de de paket fiyatları okulun özel ya da devlet oluşuna göre değişiyor. Devlet okullarının daha çok yerli ürünleri tercih ettiği belirtilirken, kolejlerin suluboya fırçasına kadar ithal veya özel markaları istediği ifade ediliyor. Fiyatlar da buna bağlı olarak ikiye katlanıyor. Nezih’te ayrıca 2.5 TL karşılığında kitap, defter kaplama hizmeti de veriliyor.

bigPara.com