Kırtasiyede özel okul farkı

Kırtasiyede özel okul farkı
Kırtasiyede özel okul farkı
Velilerin 'Çocuğumu özel okula mı göndersem devlet okuluna mı' tartışması artık kırtasiyede başlıyor. Özel okulların istediği malzemeler fiyatı katlıyor.

Okulların açılmasına sayılı günler kala, kırtasiye sektörü yıllık cirosunun yüzde 70’ini yaptığı en hareketli sezona girdi. Bu yıl uygulanacak 4+4+4 sistemi ile 66 aylık çocuklar da kırtasiyeleri doldururken, fiyatlardaki ‘özel okul-devlet okulu’ farkı dikkat çekiyor. Veliler bu fiyat farkını sadece okul ücretlerinde değil, kırtasiye alışverişlerinde bile yaşıyor. Çünkü okulların ihtiyaç listeleri özel ya da devlet olma durumuna göre değişiyor. Örneğin; bir devlet okulu listesine ‘suluboya’ yazarken, özel okul bu listeyi ‘x marka suluboya’ olarak velinin eline tutuşturuyor. Özel okulların boya renginin çeşitliliğinden fırçanın markasına göre her şeyi belirlediğini belirten kırtasiyecilerin de listesi buna göre hazır: Okula yeni başlayan bir devlet okulu öğrencisinde ortalama harcama 70-150 TL arasında olurken, bu fatura özel okulda 300 TL’den başlıyor.

Boya ya da markalı boya!
Özel okullarda ihtiyaç listelerinin geniş tutulduğunu belirten NT Kırtasiyeleri’nin Kurumsal İletişim Müdürü Arif Özel, “Örneğin en basiti devlet okulları 6’lı boya seti isterken özel okullarda tüm renkler isteniyor. Daha pahalı ve özel markalı ürünleri istiyorlar” diyor.
Yaptıkları araştırmalarda Anadolu’da alışverişlerin fiyat odaklı, büyükşehirlerde ise markaya yönelik olduğunu ifade eden Özel, kırtasiyelerin de ‘özel-devlet’ farkına göre hazırlıklı olduğunu söylüyor. Şu anda satışlarda en yoğun dönemi yaşadıklarının altını çizen Özel’e göre, 25 kuruşa da kalem var, 15 liraya da. Burada alışveriş tamamen okulun isteğine göre şekilleniyor. Kasada veliye düşen faturada devlet okulunda maksimum 150 TL’yi bulurken, özel okullarda 300 TL’yi aşıyor.

4 milyar dolarlık sektör
Bu yıl 4+4+4 sistemi ile hedef kitlenin genişlediğini anlatan Özel, “Yaş grubu küçüldükçe kırtasiyelerdeki malzemeler de çeşitlendi. Artık alışverişlerde ürünlerin sağlıklı olmasına çok daha fazla dikkât edilmeli. Mağazalarımızda çocuk gelişimi uzmanları velilere yardımcı oluyorlar” diyor.
Türkiye ’de kırtasiye sektörünün 4 milyar doları bulduğunu belirten Tüm Kırtasiye Sanayicileri Toptancıları Derneği (TÜKİD) Başkanı Mehmet Helvacıoğlu, bu dönemde yeni çıkan tebliğler ile kullanılan hammaddenin standardının yükselmesinin ve laboratuvar maliyetlerinin artmasıyla fiyatların yüzde 15’e kadar zamlanacağına dikkat çekiyor. Türkiye’de 25 bin perakendeci kırtasiye olduğunu ifade eden Mehmet Helvacıoğlu, sektörün yüzde 70’inin ithal ürünlerden oluştuğunun altını çiziyor.
Öte yandan Türk Standartları Enstitüsü de (TSE) sağlık riski açısından velileri TSE markalı ürünleri tercih etmeleri konusunda uyardı. Öte yandan Türk Standardları Enstitüsü (TSE) de okul alışverişlerinde sağlığa zararlı madde kullanımı riskine karşı çocukları korumak için velileri TSE markalı ürünleri tercih etmeleri konusunda uyardı. Öte yandan Türk Standardları Enstitüsü (TSE) de okul alışverişlerinde sağlığa zararlı madde kullanımı riskine karşı çocukları korumak için velileri TSE markalı ürünleri tercih etmeleri konusunda uyardı.

4+4+4’ten 13 mİlyon dolar katkı!
Kırtasiye sektörü için ‘11 ayın sultanı’ sayılacak eylül ayının bu kez ayrı bir önemi var. Çünkü eğitimde bu yıl başlayan 4+4+4 sistemiyle kırtasiye sektörünün küçük müşterilerinin sayısı neredeyse katlandı. Geçen yıl 1.2 milyon öğrenci okul ile tanışırken bu yıl bu rakam ‘otomatik olarak’ 2.3 milyona çıktı. Böylece çok tartışılan sistem ‘tartışmasız’ olarak kırtasiye sektörünü olumlu yönde etkiledi. Öyle ki, okula yeni başlayacak öğrencilerin sektörde 12-13 milyon dolarlık bir ticaret hacmi oluşturması bekleniyor.

Kitap kaplama bile 2.5 lira! 
Bazı okullar ile anlaşarak kırtasiye alışveriş listesini okulun istediği şekilde paket olarak sunan Nezih Kırtasiye’de de paket fiyatları okulun özel ya da devlet oluşuna göre değişiyor. Devlet okullarının daha çok yerli ürünleri tercih ettiği belirtilirken, kolejlerin suluboya fırçasına kadar ithal veya özel markaları istediği ifade ediliyor. Fiyatlar da buna bağlı olarak ikiye katlanıyor. Nezih’te ayrıca 2.5 TL karşılığında kitap, defter kaplama hizmeti de veriliyor.

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/109937110993712

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  İnsan üzülüyor - itswip

  Özel okullar yangına körükle gidiyor maalesef. Herşeyi pahalı yapıp kendilerinin kalite seviyesini yüksek göstermeye çalışıyorlar. Evet her küçük beyin bilgiye açtır fakat aynı beyin bu bilgiyi almak istemeyebilir. İş 20 tl lik kalemleri kullanmak, o kadar para verip çocuğunu koleje yazdırmakla bitmiyor. En pahalısından alıp, en pahalı okula gönderip rahatladım sanmayın.

  CEVABI BELLİ SORU NİYE SORULUR - HARAYDIN

  şAYET kişi başına geliriniz 6-7 bin euro ise, bu da gelir dağılımı adaletsizliği ve uçurumu ile ilk yüzde 20'de toplanan yüzünden diğer yüzde 20 dilimler arasında uçurum varsa eğitimi kamu bütçesiyle yapmak fakirden gaspedip zengine aktarmak ve zenginler lehine ayrımcılık yapmaktır.Bakın dersane,küçük grup dersanesi, etüt,özel ders, özellikli özel ders gibi para kademesine dayalı takviyeden geçmeyen üniversite sınavını ya kazanamaz ya kapasitesinin çok çok çok altında yer kazanıyorsa fakirden çalarak okulu bedavaya getirip parayı dersane,küçük grup dersanesi, etüt,özel ders, özellikli özel ders gibi para kademesine dayalı takviyeye yatırarak haksız rekabete yol açıyorlar demektir.Gasp, çalma, ayrımcılık, haksız rekabet normal vicdana sahip insanları rahatsız etmesi kaçınılmaz değil mi? Basit hesap niçin anlaşılmazdan gelinir 4 liralık bütçenizi 4 öğrenciye kullanırsanız öğrenci başına 1 lira harcayarak dünya ile rekabette geri kalmayı kabul etmişiniz demektir. Dünyada varolmanın şartı birbiriyle tepişmeden, farklılıkları çatıştırmadan, haksızlık ayrımcılık yapmadan eşit ve adil davranarak Eğitim, üretim, ar ge, sanat, turizm ve sporda herkesi kapasitesi, ilgisi isteği oranında eşit şartlarda dünya ile yarıştırmaktır. Birinci adil ve eşit olacaksınız, ikinci eğitim kalite ve dolayısıyla bütçesinde azami sınırları zorlayacaksınız. Yani Samsunlu Avukatlar yaptığınız sınavda avukatlık yapmayan kuyumcusu dahil ilk yirmiyi paylaşmayacak, karı koca peşpeşe dereceye girmeyecek birebir aynı kağıdı vermeyecek yani soruları önceden görmeyecekler herkesle eşit ve adil girecekler. Şayet 4 öğrencinin en zengin olanı 4 lira vererek kendi eğitim maliyetini karşılar, biri 3 TL, biri 2 TL verirse, fakirde hiç para vermeden kamunun koyduğu 4 TL ile okursa eğitim bütçesi 4 TL den 13 TL ye fırlar ve dünya ile yarışırsınız. demek parasız eğitim aynı zamanda bu ülkenin geleceğini ve dünya ile rtekabetini de çalmaktır. Okuma yazma bilmeyen cahil kızlar 2.3.4.eş adı altında parayla satılıyor ve çocuklarına eğitim, terbiye, sağlık, iş, aş ve eş teminine katkıda bulunamıyor ve çocuklar molotoflu sokak terörü, bombalı terör, uyuşturucu, fuhuş, gasp, haraç ve dilencilik ve çay, mazot,sigara kaçakçılık çeteleri çocukları birer ikişer bölüşüyor.Demek parasız eğitim fakirlerin cahil kalmasına yol açarak ülke insanının hayatını da tehdit ediyor. O halde parası olan niye merak ediyor devlet mi özel mi diye elbette vicdanı varsa bu kadar haksızlıktan zevk almamalı kimse karışmıyor diye.aslında devlet okulunun da otomatik kredili sistemde ücretli olması gerekir. Asıl eşitlik budur.Okuyan otomatik dTL kredisi ile okumalı, mezun olduktan sonra gelirinin yüzde beşini geçmeye mecbur olmadan(kanuni sınır, isteyen ve zengin olan daha kısa sürede kapatır)kredisini geri ödemelidir.Ey vicdan başkasının hakkını gaspetmekten bu kadar zevk alma ne olur.