'Kışa özel' yeni lastikler çıktı

Kış mevsimi yaklaşırken karlı havalarda sürücülerin imdadına yetişen kar lastikleri Türkiye'de de her geçen yıl daha fazla ilgi görüyor.

İSTANBUL - Kış mevsimi yaklaşırken karlı havalarda sürücülerin imdadına yetişen kar lastikleri Türkiye'de de her geçen yıl daha fazla ilgi görüyor. Firmalar da birbiri ardına yeni modellerini çıkarıyor. Goodyear, Pirelli, Continental ve Debica kışa özel ürünlerini tanıttı.
Tüm araçlara uygun kış lastiği modelleriyle Continental, TS 810 ile de iddiasını sürdürüyor. Karlı yolda 50 km/h ile giden bir araç fren yaptığında, araçta yaz lastiği takılı ise 43 m'lik mesafede, Continental kış lastiği takılı ise 35 m'lik mesafede durmak mümkün oluyor. Buzlu yoldaysa 50 km/h ile giden bir araç fren yaptığı taktirde, yaz lastiği ile durma mesafesi 68 m'lik iken, Continental kış lastiği ile 57 m'lik mesafede durulabiliyor.
Polonya'nın lider lastik üreticisi Debica, Avrupa pazarı için yeni bir kış lastiği sunuyor: Yeni Debica Frigo, artırılmış kilometre performansı ve kış mevsiminin hava şartlarında daha iyi tutuş özelliğinin yanı sıra ekonomik bir lastik.
Pirelli, Winter SottozeroTM, Winter SnowsportTM, Winter Snowcontrol-TM, Winter CarvingTM ve Scorpion Ice&SnowTM ile kış lastiği pazarında. Marka, Avrupa'da olduğu gibi Türkiye'de de kış lastiği kullanma alışkanlığını beş yeni lastiğiyle kazandırmayı amaçlıyor. Dünyanın en büyük lastik üreticisi Goodyear sulu kar, kar ve buzda daha güvenli çekiş sağlayan kış lastiği Ultra Grip 7'yi piyasaya çıkardı. UltraGrip 7 aile otomobilleri ve yüksek performanslı otomobillerin çoğuna uygun boyutlarda sunuluyor.