Kısa vadeli faizde değişiklik yok

Para Politikası Kurulu, karar alıcı olarak gerçekleştirdiği yılın ilk toplantısında, kısa vadeli faiz oranlarını değiştirmedi. Buna göre gecelik faiz oranı yüzde 13.50'de kaldı.

ANKARA - Para Politikası Kurulu, karar alıcı olarak gerçekleştirdiği yılın ilk toplantısında, kısa vadeli faiz oranlarını değiştirmedi. Buna göre gecelik faiz oranı yüzde 13.50'de kaldı. Merkez Bankası açıklamasında enflasyondaki düşüşün yılın ilk çeyreğinde kesintiye uğrayıp ikinci çeyreğinden itibaren ise devam edeceğinin tahmin edildiği belirtilerek şöyle denildi:
"Tahmin edilen bu düşüş sürecine karşın, mevcut bilgiler ışığında, yıl sonunda enflasyonun nokta hedef olan yüzde 5'in üzerinde gerçekleşmesi olasılığı, altında gerçekleşmesi olasılığına göre daha yüksektir. Bu saptamanın arkasında yatan temel nedenler, hizmet sektöründe fiyat artış katılıklarının sürmesi, arz-talep gelişmelerinin enflasyona verdiği desteğin azalması, petrol fiyatları ile uluslararası likidite koşullarına dair belirsizliklerin devam etmesi ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlarda bu olumsuz gelişmeleri yeterli düzeyde telafi edecek hareketlerin henüz başlamamış olmasıdır."
Borç verme faiz oranı yüzde 16.50
Açıklamada, Merkez Bankası bünyesindeki Bankalararası Para Piyasası ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Repo-Ters Repo Pazarı'nda uygulanmakta olan kısa vadeli faiz oranlarının 'sabit tutulmasına' karar verildiği ifade edildi. Buna göre gecelik faiz oranları kapsamında Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 13.50, borç verme faiz oranı yüzde 16.50, Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası'nda saat 16.00-16.30 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 9.50, borç verme faiz oranı yüzde 19.00, açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla gecelik ve bir haftalık vadelerde tanınan borçlanma imkânı faiz oranı yüzde 15.50 olarak sabit tutuldu. Bugünkü bilgiler ışığında, orta dönemde kısa vadeli faizlerin yükselme olasılığının, aşağı inme ya da sabit kalma olasılığına kıyasla daha düşük olduğuna işaret edilen açıklamada, şu görüşlere yer verildi: "Kısa dönemde ise sabit kalma olasılığının daha yüksek olduğu ifade edilebilir. Bu politika perspektifi, enflasyonun 2007 yılı ortalarında hedef patika ile uyumlu olmasını sağlayacaktır."
Toplantıya, Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, Başkan Yardımcıları Sedef Ayalp, Erdem Başçı, Şükrü Binay, Fatih Özatay, Kurul üyesi Güven Sak katıldı. Üye Durmuş Yılmaz izinli olduğundan toplantıda yoktu.